Bydlení pod střechou: skosené stropy, střešní okna, arkýře, krovy – má to své kouzlo i řadu záludností. V podkroví si můžete vytvořit velmi útulné stylové bydlení, pokud správně uchopíte netradiční prostor a interiérové prvky. Některá pravidla pro zařizování podkroví jsou ale obecná a stojí za to se s nimi seznámit.
Výška stropu je daná stavebním zákonem
Jestliže si stavíte podkrovní byt, musíte dodržet zákonnou výšku stropů v nově budovaných místnostech – ta je 2,6 m, v místech se skoseným stropem nejméně 1,3 m. Výška trámů ve stropě je stanovena na minimálně 2,1 metru. Jestliže máte větší plochu stěny s podchozí výškou menší než je 2,1 metru, je vhodné střechu otevřít a postavit si terasu.
Je lepší trámy schovat nebo využít v interiéru?
Trámy jsou pro půdní prostory charakteristické, jenže zabírají spoustu místa a ovlivňují dispoziční řešení. Jestliže chcete trámy přiznat a zakomponovat do interiéru, pamatujte, že je nutné dodržet jejich nosnost a nesmíte na ně nic těžkého připevňovat ani věšet.
Vyřešení prostoru kolem trámů je poněkud obtížné, ale výsledek bývá architektonicky zajímavý.
Dopřejte si světlo a kouzelný výhled
Je dobré, když u obytných místností prosklená plocha odpovídá nejméně 10 % podlahové plochy a část z je během dne dostatečně osvětlená přirozeným světlem. Kromě střešních oken využijte okna arkýřová, francouzská či terasová, vybudujte si balkon nebo terasu tam, kde je nizký strop a je potřeba střechu otevřít.
Správně rozestavený nábytek usnadní bydlení
Tam, kde jsou stropy skosené, stavíme nižší skříňky a komody. Je to také místo vhodné na pracovní kout, protože při sezení nepotřebujeme tolik místa nad hlavou.
Do míst, kde jsou nízké stěny, soustředíme odpočinkovou zónu. Pokud je výška stropu příliš malá, je vhodná předstěna (například ze sádrokartonu). Do té se pak dají zapustit skříňky nebo police.
V případě kuchyně se hlavní pracovní plocha umísťuje většinou do prostoru s vhodnou podchozí výškou, do míst s nízkými stropy stavíme kuchyňské spotřebiče.