Kaktusy a sukulenty si oblíbilo v posledních letech opravdu mnoho lidí. Aby také ne, vždyť většině druhů se v našich podmínkách velice dobře daří. Pěstování kaktusů přináší radost a zkušenosti. Pokud byste se chtěli do tohoto koníčku pustit i vy, poradíme, jak na to! Můžete si doma třeba vytvořit úctyhodnou sbírku. Myslete i na to, že některé kaktusy jsou velice vzácné a dorůstají i do obrovských rozměrů.
Teplé a suché stanoviště
Kaktusy potřebují zejména teplé a suché stanoviště. Jejich domovinou jsou místa s vysokou teplotou, nejčastěji subtropický a tropický pás Ameriky. Kaktusy jsou tedy předurčeny k menší zálivce, ta však nesmí být úplně vynechána. Hlavně v době, kdy jdou kaktusy do květu, přece jen vodu potřebují – nároky se však liší druh od druhu. Zálivku je naopak dobré zcela vypustit v době vegetačního klidu, tedy v zimních měsících.
Nejvhodnější zemina
Kaktusy mají specifické požadavky také na zeminu. Jakýmsi univerzálním řešením je písčitokamínkový substrát. Mnohým kaktusům se však bude dařit i v obyčejné hlíně – záleží zase na druhu, respektive na jejich náročnosti.
Přezimování kaktusů
Přezimování kaktusů je velice zajímavé a náročné téma. Obecně potřebují kaktusy i v době vegetačního klidu spíše teplejší prostředí – ve srovnání s jinými pokojovými rostlinami. Většina kaktusů špatně snáší teploty pod 15 stupňů.
Množení kaktusů
Množení kaktusů lze provádět několika způsoby – buď prostřednictvím semen, které po odkvětu sesbíráte, necháte usušit a následně zasadíte. Některé kaktusy vytváří i dceřinné rostlinky – ty se potom opatrně odříznou a zasadí. Druhý způsob rozmnožování je značně rychlejší, avšak je třeba počítat s tím, že ne u všech druhů kaktusů je možné takto postupovat.
Kaktusy jsou k dispozici v bohaté nabídce. Pokud vás nějaký svým tvarem, vzrůstem nebo květem zaujme, zkuste si ho pořídit – je velice pravděpodobné, že se mu bude ve vašich rukou dařit!