Mramor je přírodní materiál, a to i v době, kdy už z něj máte vyrobené obklady v koupelně nebo desku konferenčního stolku. Díky zvětrávání může změnit barvu nebo lesk, proto rozhodně nepodceňte péči o něj, aby vydržel dlouho pěkný.
Preventivní ochrana se rozhodně vyplatí
Na začátku všeho vsaďte na kvalitní impregnaci. Měli byste jí dostat v hobby marketech nebo se poraďte s kameníkem. Mramor zakonzervujete a nečistoty se k němu nedostanou tak snadno. Nezapomeňte, že povrch mramoru je vysoce porézní a každá tekutina se do něj poměrně rychle vpije. Vyčištění skvrny pak může být obtížné, někdy i nemožné.
Impregnaci aplikujte na zcela suchý mramor při teplotě nejméně 10° C, to znamená, že náhrobní desku byste neměli impregnovat za sychravého počasí, nebo když mrzne.
Jak na skvrny na mramoru
Pokud mramor polijete, odsajte tekutinu pokud možno ihned, aby se nevpila do kamene. Univerzální domácí čistič – ocet – na mramor rozhodně nepoužívejte, stejně jako žádné jiné kyselé prostředky, mohly by mramor naleptat. Naopak, pokud na mramoru uděláte skvrnu octem nebo citronem, můžete ji vyčistit jedlou sodou. Udělejte si ze sody a trošky vody čistící pastu a hadříkem nebo měkkým kartáčkem rozetřete na skvrnu. Nechte několik minut působit, pak otřete vlhkým a potom ještě suchým hadříkem.
Na skvrny od vína, kávy a jiných zabarvujících pochutin aplikujte na pár minut peroxid vodíku.
Jak na náhrobní desku
Mramorový náhrobek v průběhu roku často zašpiní déšť, mohou se vytvořit skvrny od rzi a vosku. Je velmi nevhodné používat rozpouštědla, protože špína se snáz vpije do kamene a nepůjde už vůbec odstranit.
Základní čištění zajistíte pomocí bezfosfátových past na mytí nádobí a tvrdšího kartáče, kterým odstraníte špínu mechanicky. Pokud taková údržba nestačí, vsaďte na speciální chemii, v tomto případě na prostředek na odstranění rzi a vosku.
Běžně dostupné jsou i přípravky na odstranění mechu a řas, kterými můžete náhrobek také ošetřit, zvlášť pokud je hřbitov v blízkosti lesa.