Řeklo by se, že to není žádná věda: přijdu domů z obchodu, maso, mléčné výrobky, vejce, ovoce a zeleninu uložím na volné místo v ledničce a zbytek uklidím do skříňky. Jenže tak jednoduché to není.
Víte například, že některá zelenina do lednice vůbec nepatří? Taky místo, kam konkrétní potraviny v ledničce uložíte, je důležité, na různých místech uvnitř chladničky totiž bývá různá teplota. A rozdíly můžou být i víc stupňů.
Začínáme odspodu
Úplně dole jsou dva šuplíky na ovoce a zeleninu. Jestli se vám tam všechny plodiny nevejdou, vyndejte z ovocné přihrádky banány, broskve a nektarinky, ty do chladničky nepatří. Ze zeleniny je to lilek, cuketa, ale i rajčata, brambory, česnek a cibule. V případě, že ani pak se vám do ledničky nevejde salát nebo brokolice, nezoufejte a seříznutými zbytky stonků je ponořte do vody. Ve vodě uchováme i mladou cibulku nebo zelené natě.
Co do které poličky
Potraviny uchováváme podle teploty, na každé poličce je jiná. Ve spodní polici je nejchladněji (do 4° C), tam ukládáme syrové maso a ryby. Maso vyjmeme z obalu, opláchneme, osušíme a teprve potom dáme do lednice v sáčku nebo uzavíratelné dóze. Ostatní potraviny myjeme až před konzumací.
V prostřední přihrádce je 4 – 6° C, do ní odkládáme masné výrobky tepelně opracované, salámy,paštiky, případně kastrůlek se zbytkem guláše. Jestli nemáte ještě jednu polici v ledničce, patří na tuhle také sýry, jogurty a ostatní mléčné výrobky. Vždy by ale měly být odděleně od masa.
Ve dvířkách je nejtepleji
Tuky a vejce patří úplně nahoru nebo do dvířek, o vejcích se ale v tomto dost vedou spory, protože potřebují teplotu konstantní (i když vyšší), ale otvíráním se právě ve dvířkách často teplota mění.
Do dvířek také ukládáme nápoje a mléko, hořčice, kečupy a další pochutiny do ledničky neukládáme vůbec. Také konzervy a sterilovanou zeleninu můžeme uchovávat ve spíži a nezabírat jimi místo v chladničce.