V našich domácnostech se už dávno zabydlela, i když mnozí z nás ani neví, jestli je myčka na nádobí opravdu tak užitečným a spořivým pomocníkem, jak se nás snaží přesvědčit reklamy. A pokud opravdu provozem myčky nějakou tu korunku ušetříme, za jak dlouho se nám investice do myčky vrátí? Sama o sobě totiž není tak úplně levná.
Co nám myčka ušetří
Bez pochyb všichni, kdo na mytí nádobí používají myčku, ušetří čas strávený u dřezu a, co si budeme povídat, nervy s drhnutím zaschlých a připálených zbytků. To totiž dnešní myčky skutečně dokážou, aniž bychom nádobí předmývali.
Také úspora vody je zřetelná. Zatímco pokud myjeme nádobí v napuštěném dřezu, potřebujeme na jedno umytí zhruba 15 litrů, pod tekoucí vodou je to mnohonásobně víc. Navíc pravděpodobně myjeme nádobí ve dřezu za den i několikrát.
Naproti tomu myčku zapínáme obvykle jen jednou denně a mycí program spotřebuje průměrně 10 litrů vody.
Jak je to s energiemi
Myčka potřebuje na provoz elektrickou energii, asi 1,5 kWh. Jsou i myčky úspornější, ale pohybujme se v průměru. Abychom porovnali, jestli je tato položka navíc vyšší či nižší, než energie spotřebovaná (a zaplacená) za ohřev vody na umytí nádobí ručně, potřebujeme znát způsob ohřevu a cenu za 1 m3 teplé vody.
Jestliže ohříváte vodu v elektrickém bojleru, je provoz myčky i v tomto ohledu jednoznačně levnější. Ročně tak při používání myčky na nádobí můžete ušetřit několik stovek, možná i tisíc korun ročně.
Myčka se vyplatí, ale…
Investice do myčky se tedy vyplatí, ale návratnost je dlouhodobá. Navíc, pokud jste v domácnosti jen dva a moc nádobí neušpiníte, museli byste čekat na naplnění myčky i několik dní, aby byl provoz efektivní. To už je asi lepší si ty dva talíře a šálky umýt ručně.
Nakonec tedy o tom, jestli koupit myčku nebo ne, rozhoduje naše subjektivní potřeba. Pokud je pro nás výhodnější věnovat ušetřený čas něčemu jinému, nebo je pro nás důležitá míra komfortu, nejspíš si myčku pořídíme.