V zimě se daleko víc projeví vlhké zdi. Nízké venkovní teploty, sníh, déšť, to vše je vlhkost navíc, a tak se může stát, že během zimních měsíců se oproti letním zhorší komfort našeho domova. Můžeme mít větší respirační potíže, méně větráme, vlhkost uvnitř domu se zvyšuje a s ní i výskyt plísní. I když se snažíme každý den dům vytápět, není nám to nic platné, protože nerušené mokré zdi zároveň velmi špatně izolují. Pokud nezačneme situaci řešit radikálně ihned, vlhké zdivo bude mít na svědomí narušenou statiku domu i naše zdraví.
Jednoduché a velmi účinné podřezání zdiva vás zbaví starostí navždy
Sanace zdiva může být provedena několika způsoby. Který je vhodný pro váš dům určí odborník po vyhodnocení stupně vlhkosti, materiálů použitých na stavbu i typu konstrukce. Nejčastěji využívaná metoda je tzv. podřezání zdiva. Ovšem i tuto metodu lze provést dvěma způsoby. Vždy však jde o mechanické strojní podřezání zdiva, v jednom případě je to ale za pomocí řetězové pily a v druhém diamantovým lanem. Následně je do vyřezané spáry vložena vodotěsná izolace z PE folie či sklolaminátové desky, a pak je řez vyplněn cementovou suspenzí.
Podřezání řetězovou pilou vs. diamantovým lanem
Izolace zdiva disponuje dlouhou životností v obou případech. Účinnost podřezání řetězovou pilou je stejně maximální jako diamantovým lanem. Řetězovou pilu je bohužel možné použít jen u cihlových staveb. Zdivo navíc musí být nepřezdívané. Tento způsob sanace patří mezi cenově nejdostupnější. Podřezání diamantovým lanem se doporučuje u staveb z velmi tvrdých materiálů, jako jsou beton, kámen či cementové malty. Lano má na sobě připevněné průmyslové diamanty, a ty zaručují hladký průřez každým materiálem. Výhoda této metody je v tom, že ji lze aplikovat u všech typů vlhkého zdiva, dokonce je možné řez vést i vertikálně.