Štuková výzdoba bytu

Štukovou výzdobu interiérů máme většinou spojenou s historickými objekty. Skutečně, od doby renesance se podle vlivu italských mistrů štukovalo v prostorech zámků a paláců. Postupně s nástupem podnikatelských iniciativ a s rozvojem stavební činnosti v 19. století se štukování dostalo i do takřka obyčejných činžovních domů. S tím ale přišla hromadná výroba dílů, takže v domech se tovární „prefabrikáty“ většinou jen lepily na stěny.

I tak to většinou bereme jako anachronismus. Bohužel je dnes jasně vidět, že se sice lidstvo bez štukatérů obejde, a na druhou stranu štukatéři pro zachování svého řemesla dělají velmi málo. A tak tak štukatérské řemeslo odsunulo na okraj zájmu veřejnosti. Dnes se skutečně štukatéři, i jako mnohá další zanikající řemesla, uplatňují hlavně při rekonstrukcích historických objektů.

Štuky a současnost

Štukatéři mají pro byt a další interiéry hlavně přínos estetický. Ale právě v tomto směru nedokáží nabídnout svoje možnosti, třeba přijít s něčím moderním, co by v širším měřítku veřejnost oslovilo. Pracují totiž většinou sami s tím, co jim nabízí minulost. Jsou to třeba akanty, antické sloupy a sochy, barokní voluty, rokokové mušle, případně secesním způsobem ozdobené portéty. Chceme-li mít však byt moderní, asi těžko budeme v tomto současném sortimentu štukatérů něco, co by se hodilo třeba do panelákového bytu.

Štuky a umění

Štukatérství bylo v historických dobách na jedné lodi se sochařstvím. Rozdíl byl hlavně v tom, že sochař pracoval s kusem kamene, který nějakým způsobem otesával, a tak vnikla z toho, co zbylo, socha. Štukatér naopak používal ke své tvorbě nějaký materiál, ze kterého hlavně ve forem vytvářel (odléval) svá díla, třeba také mohlo jít o stejně tak o sochu. Nebyla to vždy ale jen sádra, někteří významní štukatéři používali i vlastní hmotu. Výsledek mohl být na první první pohled i stejný, socha jako socha.

Nabídka štukatérů

Co nabízí štukatérký průmysl dnes? Na prvním místě to budou profily, tedy úprava styků stěn se stropem. Obyčený oblouček asi dokáže vytvořit kdejaký šikovnější zedník, ale s výraznějším profilem se již normální zedníci nezabývají. Proto se do rohů nalepují štukatérské profily.

Dalším štukatérským dílkem mohou být stropní rozety. Ty se dají vytvářet v různých průměrech, ale nejen kruhových, ale i oválných, případně i v jiných tvarech. Právě tady v nabídce štukatérských firem najdeme jen ony historické motivy, které se do moderního bytu většinou vůbec nehodí. Navíc je tu vjem, že rozeta strop, který třeba v panelovém domě nebývá vysoký, opticky snižují. Na druhou stranu, pokud zde máme nějakou místnost vybavenou starým nábytkem, menší rozeta určitě místnost velmi estetiky pozvedne.

Sádrové sloupy štukatérů vycházejí většinou z osvědčených antických vzorů. Sloupy však mají, narozdíl od stropních rozet, tu vlastnost, že opticky místnost zvyšují. Výhodou štukové tvorby ale je, že pracují na stěnou, takže sloupy mohou být jen velmi tenké, třeba jen v centimetrech silné. Nemusejí tak zabírat v místnosti žádný prostor, ale mohou ji opticky měnit.

Velké možnosti mohou hledat štukatéři při projektování a realizaci osvětlení v bytech i dalších interiérech. Ve spojitosti s profily lze místnost vybavit nepřímým osvětlením, které i v moderním bytě vypadá velmi přirozeně. Jde o to, že lze pomocí různých clon osvětlit místnost tak, že bude osvětlená a přitom budou světelné zdroje skryty. Lze mít třeba zářivky po obvodu stropu, nebo jen nad vchody či okny skryté.

Ve výčtu štukatérských dovedností stojí na vrcholu asi sádrová plastika. Máme samozřejmě na mysli různé sošky a plastiky. Proti sochařské tvorbě mají zde štukatéři ohromnou výhodu v tom, že jejich dílka jsou mnohem lacinější, ale na druhou stranu nejde většinou o jejich autorskou práci, ale kopii nějakého sochařského mistra, případně o všude používanou klasickou figurku andílka, torza ženy a podobně.

Závěr

Štukatérství lze zařadit do zanikajících řemesel, ale může být jen otázkou, jestli nám nabídne své produkty vhodné i do moderních bytů. Třeba zdobení nad dveře (tympanon), portály průchodů mezi místnostmi, kde nemáme dveře a podobně. Pokud máme sami takovou výtvarnou invenci, že bychom chtěli mít něco podobného ve svém bytě, určitě ve svém okolí nějakého štukatéra najdeme a určitě něco společně vymyslíme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup