Koriandr patří mezi byliny, které se s oblibou využívá, jako dochucovadlo do nejrůznějších pokrmů. Jeho domovinou je středomoří, roste také volně v Egyptě a Indii. V našich podmínkách se potom jedná o umělé pěstování – koriandr totiž nesnáší mráz, kromě požadavku na teplotu však není příliš náročný.
Koriandr je možné pěstovat jak venku na záhoně, tak i doma, na okenních parapetech – je však zapotřebí počítat s tím, že rostlina dorůstá výšky 20 až 60 cm.
Nároky koriandru
Koriandr má rád slunné a vzdušné stanoviště. Co se týká půdních nároků, preferuje propustnou a výživnou půdu s dostatkem vápníku. Při pěstování koriandru přijde vhod pravidelná, avšak přiměřená zálivka – při nadmíře vlhkosti dochází k uhnívání kořenového systému. Velmi dobré je taktéž přihnojování, doporučují se organická tekutá hnojiva, hnojení stačí přibližně jednou za měsíc.
Pěstování ze semen
Koriandr se nejčastěji pěstuje ze semen. Ty lze vysévat prakticky kdykoliv v případě interiérového pěstování. Pokud budete koriandr pěstovat venku, potom se semena vysazují na jaře, zhruba v dubnu. Klíčení semen koriandru trvá asi dvacet dnů. Během této doby jsou citlivé na nízké teploty a přelití.
Sklizeň potom probíhá ve dvou fázích – koriandr se pěstuje jak pro semena, tak pro listy. Semena se sklízí po vyzrátí a zhnědnutí. Listy koriandru je potom možné odebírat po celou dobu vegetace, kdy vždy dojde k jejich částečné obnově. Listy je možné zamrazit a využívat prakticky celoročně. To stejné platí i o usušených semenech.
Pozor na mšice a svilušky
Koriandr se často stává terčem mšic či svilušek. Při napadení rostliny tímto hmyzem se pokud možno nedoporučují chemické preparáty, ale mnohdy stačí jen pořádné spláchnutí napadených částí rostlin vodou, obvykle i opakované! Až pokud by toto nezabralo, přistupujte k postřikům.