Zahrada bez trávníků by snad nebyla ani zahrada. Právě toto spojení vytváří ideální místo relaxaci a odpočinku. Ale není trávník jako trávník, aby lahodil oku a nabídl i dávku komfortu, je nutné o něj dobře pečovat. Bez patřičné péče trávník zpustne, tráva přeroste a jeho vzhled nebude příliš vábný. Pěkné travní koberce si vyžadují potřebnou péči už od jarních dnů. Tím se myslí sečení, hnojení, provzdušňování, dosévání trávy, odstranění plevele – mechu a další činnosti. Mezi jeden z nejdůležitějších kroků patří zavlažování.
Zalévání a hnojení
Mimo vody bude potřebovat trávník sem tam přihnojit. Trávník produkuje vysoké množství zelené hmoty, která se však sekáním odstraní. Z tohoto důvodu je nutné dodávat kombinované hnojivo i během letního období. Co se zalévání týká tak stačí pár horkých slunečných dnů, a pokud trávník nezalijeme, je po kráse. Chceme-li, aby zelený pažit byl pýchou naší zahrady, musíme ho pravidelně zalévat. Kdy je potřeba dodat závlahu poznáte snadno. Vstupte na trávník a projděte se – nyní se ohlédněte. Pokud zůstanou za vámi stopy slehlých listů, značí to, že trávník potřebuje nutně pít. V listech není již dost na to, aby se vytvořil potřebný tlak, který listy opět vyrovná.
Mech na trávníku
Jestliže vás trápí mech na trávníku, můžete zkusit zvyšovat pH pomocí vápence. Potíž je však s dávkováním, protože trávník potřebuje spíše kyselejší pH. Proti mechu se dá použít také zelená skalice, kterou rozpustíte ve vodě a jednoduše tímto roztokem trávník pokropíte. Nejideálnější je 3% roztok, ale existuje celá škála speciálních přípravků proti mechu.
Konec léta – příprava na zimu
V září musíme trávník ošetřit tak, aby byl připravený na zimu. Necháváme ho o něco delší a pouze podle potřeby zaléváme – přihnojíme. Na podzim se hnojí trochu více, aby měl trávník dostatek živin pro zimní období. Zhruba od poloviny října je vhodné provést provzdušnění vidlemi nebo hřebíkovým válcem. Na povrch trávníku navrstvíme jemně písku, který zlehčuje zvlášť jílovité půdy.