Koupili jste si vejce, uložili do ledničky a teď nevíte, jak jsou asi staré. Dá se zjistit čerstvost vajec, abyste si jejich použitím nepřivodili zažívací potíže?
Naše babičky dokázaly stáří vajec rozpoznat, věděly, která jsou čerstvá a může se z nich klidně vařit i pro děti, či která jsou vhodná tak akorát do těsta. Některé ze způsobů, jak čerstvost vajec zjišťovaly, si popíšeme.
Zkuste vejce prosvítit
Tuto metodu používají i chovatelé slepic, když zjišťují vhodnost vajec do umělé líhně. Světlo odhalí čerstvost vejce podle toho, jak vidíme žloutek a bílek, když se na něj podíváme proti světlu. Pokud jsou oba čisté, průsvitné a jasně ohraničené, je vejce čerstvé. Jestliže se kalí, objevují se v něm cizí příměsi, bílek se zdá řidší a žloutek je zploštělý, je vejce už starší a použít se dá jen s opatrností.
Čerstvé vejce neslyšíte
I pouhým uchem můžete zjistit, jestli je vejce čerstvé. Jestliže s ním zatřepete u ucha a slyšíte, jako by se přelévalo, je už vejce staršího data. Vejce čerstvé by nemělo být ve skořápce vůbec slyšet.
Plave vejce ve vodě?
Stáří vejce zjistíme i ve vodě. Čerstvé vejce je těžší, až na malou vzduchovou bublinku je ho plná skořápka. Přes ni se ale dovnitř dostává vzduch a ven unikají páry, vejce se vysušuje a tím je lehčí. Z toho lze už snadno odvodit, že čerstvé vejce leží ve vodě u dna, starší se snaží ode dna „odlepit“, takže ve vodě postává. Takové vejce pořád ještě můžeme použít například do těsta. Pokud by ale vyplavalo na hladinu, ihned ho vyhoďte. Pravděpodobně už je to pukavec.
Jestli nechcete riskovat, rozklepněte ho
Pokud chcete mít o stáří vejce naprostou jistotu, opatrně ho rozklepněte na rovnou podložku. Čerstvé vejce má pěkně vyboulený žloutek a hustý bílek se drží těsně kolem něj. Starší vejce je řidší a to i žloutek. Hůř se odděluje od bílku, protože praská. Nejhorší varianta je, že rozklepnuté vejce už je kalné a smrdí.