Dětský pokojík zařizujeme podle věku dítěte, to znamená že že ho během času zařizujeme nejméně třikrát. Jiné zařízení potřebuje v pokojíčku batole, jinak vybavíme pokoj předškolákovi a úplně odlišné nároky má dítě školou povinné. V každé fázi by ale měl být v pokoji dostatečný prostor pro hru, s množstvím přirozeného světla a se zařízením odpovídajícím potřebám dítěte.
Bezpečný nábytek a kvalitní postel
V každém životním období potřebujeme mít postel se správnou matrací a totéž potřebují i naše děti. Stát by měla v klidné části pokojíčku, dítě by mělo mít pro pocit bezpečí hlavu u zdi nebo v rohu pokoje.
Nábytek pro děti volíme stabilní, bez ostrých hran a rohů. Pro jistotu ho připevníme ke zdi, abychom předešli nebezpečným situacím.
Pracovní koutek
Už předškoláček si rád maluje nebo hraje u stolečku, měl by mít tedy svůj pracovní stolek v pokojíku. Později ho vyměníme za psací stůl na psaní úkolů.
Poblíž stolku je vhodné postavit nebo zavěsit police na knihy, hračky a předměty, které dítě samo vytvořilo. Děti se rády podílí na tvorbě dekorací, tak jim ten prostor dopřejme.
Dostatek úložných prostor
Je správné odmalička vést děti, aby si po sobě uklízely a udržovaly pořádek. To ale znamená, že jim musíme pořídit takový nábytek, kde bude mít každá věc své místo: prádelník, šuplíky, poličky, box na hračky a další. Hodně dětí si nechce pokojíček uklízet právě proto, že to pro něj představuje neřešitelný úkol.
Vybírejte zařízení spolu s dětmi
Poslechněte si jejich přání a nápady, vyjděte jim vstříc všude, kde je to možné. Ať už jde o zařízení, barvy či dekorace, jsou to ony, kdo uprostřed nich budou trávit hodiny svého života.
Děti, hlavně ty v předškolním věku, s oblibou malují po zdech. Připravte se na to a použijte na spodní části stěn omyvatelnou barvu. Vhodným řešením je také natáhnout kolem dokola “tapetu” z jednobarevného papíru. Pak vás výtvory vašich ratolestí budou naplňovat pýchou, nikoli vztekem.