Barový pult v kuchyni může sloužit nejen, jako posezení na vysoké noze, ale rovněž jako dělící prvek mezi místnostmi. Výhodou bezesporu je, že barové pulty se hodí k jakémukoliv stylu kuchyně. Mohou být dřevěné, cihlové, zděné, skleněné, složený z nábytkových komponentů a další. Pravdou je, že jsou barové pulty v tuzemských domácnostech dost oblíbené. Hodí se dokonce i do menších bytů, kde se musí řešit jídelní prostor. Přesto je stále bar v kuchyni brán spíš, jako módní prvek a estetické řešení, které zvyšuje šmrnc.
Výhody a nevýhody barového pultu
Barový pult sebou přináší mnoho výhod i nevýhod. Přínosem může být pro větší, ale i menší prostory. V malých bytech jednak supluje roli jídelního stolu, pracovní i odkládací plochy. Ve spodní části baru může být umístěná skřínka, police a tím rozšíří ukládací prostory. Dokonce nenásilně oddělí přípravnou část od obývací.
V případě, že máme k dispozici pouze barový pult a vysoké židle, může nastat problém s návštěvou starších osob či osob s pohybovým omezením. Jestliže však máte k dispozici i jiné prostory, kam takové hosty usadit a nabídnout jim kávu se zákuskem, problémy jsou vyřešeny.
Kritéria pro výběr barového pultu
Jste-li rozhodnutí, že barový pult chcete stůj co stůj, je vhodné uvážit několik bodů, před jeho pořízením. Jednak musíte zvážit velikost, tvar, a zda bude působit, jako celek a místnost doplňovat. Důležitou roli hraje i správně zvolený materiál. Pokud máte celou kuchyň ve dřevě, je pravděpodobně výběr materiálu jasný. Předem přemýšlejte, k jakému účelu bude barový pult sloužit. Zda bude obsahovat hodně úložného prostoru, budete u něj jíst či poslouží pouze, jako předěl místností. Nezapomeňte k barovému pultu pořídit i vhodné osvětlení. Světlo je důležité nejen v případě, že bar bude sloužit i jako pracovní plocha, ale vytvoří zajímavý interiérový prvek.