Tento tropický stálezelený sukulent má na naše zdraví tak výrazné účinky, že si aloe vera neboli aloe pravou pěstujeme mnozí z nás doma. Rostlina může dorůst až do výšky jednoho metru, v domácích podmínkách je ale obvykle vysoká kolem 30 cm. Jde o rostlinu víceletou, a protože časem tvoří odnože, které snadno zakoření, můžeme ji mít doma stále.
Jak pěstovat Aloe
Pěstování aloe je celkem snadné, stačí jí dobrý propustný substrát (nejlépe písčitohlinitý) a stanoviště na jižní nebo západní straně, protože má ráda sluneční paprsky. Na jaře ji klidně přestěhujte na balkon nebo do zahrady.
Není ani náročná na zálivku. Obecně platí, že má radši sucho než vlhko, proto její nádobu opatříme dobrou drenáží. V zimě, pokud ji uchováváme v chladu, zálivku omezíme.
Přerostlé rostliny přesazujeme na jaře. V té době také oddělujeme a zakořeňujeme vedlejší růžice.
Čím je aloe vera prospěšná našemu zdraví
Když rozříznete list aloe, najdete v něm průhledný gel, který obsahuje na 200 účinných a zdraví prospěšných látek. Její účinky jsou známé už od starověku – už staří Řekové ji užívali k hojení ran a Egypťanky si s její pomocí zkrášlovaly pleť.
Šťáva z aloe vera je velmi účinná na dermatologické problémy, od popálenin, přes odřeniny, ekzémy, opary až po lupénku. Pomáhá na akné, různé afty a mykózy.
Využití této léčivé rostliny je všestranné – je vhodná i pro vnitřní použití a to hlavně při zažívacích problémech a zánětech (například paradentóze). Je účinným antioxidantem a dobře čistí organismus.
Jak využít aloe při léčení
Přestože se tvrdí, že pro léčení jsou vhodné až metr dlouhé listy, v našich podmínkách se řídíme pravidlem, že rostlina má být aspoň tři roky stará, aby byla její šťáva dostatečně účinná.
Nejrychlejší způsob, jak ji použít, je uříznout kousek listu a potírat postižené místo. Výhodou aloe je, že jí listy rychle dorůstají, takže ji můžete ořezávat tak často, jak potřebujete.
Jestliže chcete svoji rostlinku použít vnitřně, opatrně oddělte vnitřní gelovou část od vrstvy těsně pod povrchem, která je mírně toxická a projímavá a běžně se nepoužívá.
Zázračný gel pak můžete přidávat do nápojů, smíchat s jogurtem, udělat si domácí sirup nebo jen vylisovat šťávu.