Dřevo je materiál, který stál úplně na začátku vývoje inteligence předchůdců člověka myslícího. Opice slezla ze stromu, vzala klacek a bum, a měla večeři. A pak se pro lepší použití klacek začal vylepšovat a k tomu byl potřeba ostrý kámen, oheň, a už to začalo, no a dnes máme počítače a rakety do vesmíru.
Vzali jsme to hopem, ale je pravdou, že bez dřeva bychom si i dnes těžko dokázali život představit. Nábytek, hudební nástroje, ale i různé potřeby do kuchyně, to vše může, a někdy i musí, být ze dřeva.
Dřevěné vybavení kuchyně
Dřevěné nádobí, ale spíše myšleno dřevěné vybavení kuchyně, lze rozdělit do několika skupin. Jsou to tedy talíře, misky a další nádoby, servírovací a krájecí prkénka, doplňky pro stolování, drobné pomůcky k vaření a další předměty, které se nevejdou do žádné z uvedených skupiny. A to jsme záměrně opomněli nábytek i doplňkový nábytek a všemožné i nemožné předměty k výzdobě.
Talíře, misky a další nádoby
Dřevěné talíře se používají k servírování různých mas, uzených i vařených. Nepoužívají se k pravidelnému dennímu podávání tekutých jídel, protože mytí a udržení hygieny by bylo pak obtížné. Dřevěné misky mají větší využití, skladují se v nich některé suché potraviny, používají se i při mísení potravin při vaření a samozřejmě i k servírování. Dřevěné jsou i hrnky, pěkné jsou i korbele. K pití je lepší podávat ve dřevěných nádobách studené nápoje.
Servírovací a krájecí prkénka
Servírovací prkénka se jako talíře používají k podávání různých mas, mohou mít zahloubené prohlubně pro kořenky, slánku apod. a kolem okraje žlábek pro tekutiny a mastnotu, aby nepřetekly na stůl. Některá mohou mít i plošné zahloubení se zvýšenými okraji, pak prkénko připomíná spíše nízkou misku, odborně se jim říká korýtka. Potřebná jsou u nich ale držadla. Krájecí prkénka se poznají, že nemají většinou žlábek při okraji. Asi řekneme, že kdybychom neměli v kuchyni nic dřevěného, tak krájecí dřevěné prkénko určitě mít budeme. Asi se nenašel lepší materiál ke krájení potravin, než dřevo. V obchodní síti se nabízejí třeba z umělé hmoty i keramiky, ale vždy mají své nedostatky. U dřeva jsou jediným nedostatkem, že se musí udržovat v čistotě a časem se plocha ke krájení začne postupně prohlubovat, prkénko je pak již k nepotřebě.
Doplňky ke stolování
Ze dřeva mohou být podnosy, cukřenky, slánky i další nádobky na další koření, tácky pod sklenice, držáky na ubrousky, podložky pod hrnce, servírovací kleště a jistě najdeme i další možnosti. Pokud jde o dřevěné příbory, ty se používají výjimečně, jde spíše o romantiku, protože jsou oproti kovovým masivnější, mají daleko menší trvanlivost a hlavně se hůře udržují. Jedině, kde nejde dřevo u konzumace jídla nahradit ničím jiným, jsou čínské jídelní hůlky.
Drobné (i nedrobné) pomůcky k vaření
Vaření bez dřevěné vařečky a kvedlačky si asi představit nikdo nedokáže. Ploché i klešťové obracečky jsou dnes nezbytné při smažení na silikonových pánvičkách a při grilování. Na drcení se používá tlouk s kulatou či oválnou palicí, kouli na konci tyčky má i pasírovací palička, dřevěná je i palička na maso, naběračky na koření a na mouku a na další sypké potraviny. Nezbytný je ale i vál na těsto a váleček na nudle.
Další předměty
Ze dřeva se vyrábí nepřeberné množství dalších různých předmětů do kuchyně. Můžeme zmínit zejména bloky na nože, chlebníky, kořenky, louskáčky, ale i dřevěné košťátko.
Závěr
Jak je vidět, dřevo je pro moderní kuchyni nezbytné, i když z mnohých pozic ustoupilo jiným materiálům (větší nádoby na skladování potravin). Pokud jde o materiál na dřevěné předměty výše jmenované, máme na vybranou. Levnější předměty jsou z měkkých dřev, zejména z lípy, pak to jsou většinou dekorační předměty. Pro trvanlivější a více používané předměty se používá dřevo tvrdé, ale také vzácnější. Jmenujme například dřevo z olivy, na menší věci bambus, ale z našich dřevin to jsou zejména buk, jasan, dub, javor a olše, a to nebudeme jmenovat dřeva exotická.
Jak bylo zmíněno, u dřeva se například proti oceli hůře udržuje hygiena. Je nutno je omývat po každém použití, zejména u krájecích prkének nekrájet potraviny k okamžité spotřebě bez omytí po krájení syrového masa, nebo nemyté zeleniny. To jsou ale všeobecně známá pravidla, která bereme jako samozřejmost.