Že je saunování přínosné pro zdraví většiny z nás, věděli ve Skandinávii už před staletími. K nám se sauna dostala až v 19. století a širší oblibu si získala až v poválečné době.
Dnes existuje několik různých druhů sauny, dokonce máme možnost pořídit si ji i domů. Na trhu jsou běžně k dostání saunové kabinky, které nezaberou v bytě příliš místa, může si ji dopřát tedy opravdu každý. A na rozdíl od parní sauny, s níž mají mnozí lidé problémy kvůli zdravotnímu stavu, domácí saunování je vhodné opravdu pro jkaždého, protože se jedná o infrasaunu.
Infrasauna je přínosem pro každého
Domácí sauny využívají infračerveného záření vycházejícího ze speciálních karbonových tyčí.Toto záření prohřeje tělo do hloubky, včetně svalových tkání. K pocení dochází už okolo 50° C, přičemž většinu tepla vstřebá tělo, takže vy dýcháte vzduch v teplotách od 20 – 55 stupňů. Toto prostředí umožňuje saunování i lidem, kteří ze zdravotních důvodů nemohou navštívit saunu s vyššími teplotami nebo parní lázeň.
Infračervený paprsekproniká hluboko pod kůži (4 cm), čímž dochází k zrychlení krevního oběhu a odplavení nečistot z těla. Dokáže nahradit sluneční záření, tolik potřebné pro lidský organismus a má velmi dobrý vliv na zdraví.
Záření pro zdraví i relaxaci
V čem je nám domácí saunování prospěšné?
Především pomáhá detoxikovat organismus. Nahřátím se potní žlázy stimulují k vyplavování všech škodlivých látek, které se v těle nahromadily, a my máme nejen pročištěnou pleť, ale i tkáně pod ní.
Zlepšuje krevní oběh, zrychluje metabolismus i srdeční činnost a pomáhá vylučovat přebytečnou vodu. To v důsledku může vést ke snižování váhy, stejně jako skutečnost, že se při teplotě 42° C vylučují z těla i tuky.
Infračernené teplo uvolňuje svaly, rozšiřuje cévy a tím umožňuje lepší přenos kyslíku. To značně urychluje hojení ran, zlepšuje artrózu, spastické potíže svalů či revmatizmus. Hlavně příjemné prohřátí organismu zbavuje stresu a vy si tak můžete dopřát nádhernou relaxaci.