Sušička na prádlo už ve spoustě domácností nahradila sušáky a radikálně tak zkrátila dobu sušení prádla. Zvlášť v rodinách s malými dětmi se stala nepostradatelným pomocníkem v boji se špinavým prádlem. Víte ale, jak vybrat správně, aby vám sušička opravdu efektivně pomáhala?
Když vybíráte podle ceny
Rozdíl v ceně je u sušiček velký a je dán především technologií, kterou jednotlivé modely používají k sušení prádla.
Ventilační sušičky patří k těm levnějším, ale u nás nejsou tak rozšířené. Potřebují totiž napojení na ventilační odtah, takže je musíte instalovat v místnosti v venkovním větráním. Pro byty s vnitřním jádrem se tedy vůbec nehodí.
Mnohem rozšířenější jsou sušičky kondenzační. V nich je prádlo zahřáto na odpařovací teplotu, vzniklá pára je následně prudce schlazená. Zkondenzovaná voda se zachytává do nádobky, již na konci cyklu vylijete.
Dražší a úspornější variantou této sušičky má zabudované tepelné čerpadlo, využívá tak zbytkového tepla a nespotřebuje tolik elektrické energie, jako ta obyčejná. Rozdíl v nákladech na energii dosahuje ročně řádově tisíců, závisí to pochopitelně na frekvenci sušení (rozdíl na jeden cyklus je až 3,5 kWh).
Co kromě ceny rozhoduje o výběru sušičky na prádlo
I když nemáte velkou rodinu, vyplatí se pořídit si sušičku s náplní aspoň 7 kilogramů prádla, abyste si pohodlně vysušili i ložní prádlo.
Některé modely mají senzor vlhkosti a zastaví se ve chvíli, kdy je prádlo usušené. Hodit se může i funkce odloženého startu, nastavíte si ji tak, aby dokončila program v době, kdy si prádlo můžete ihned vyndat a složit – tím vám u většiny oděvů odpadne žehlení.
Jestliže máte doma malé děti, vybírejte sušičku s dětskou pojistkou. Dětská zvídavost může být někdy drahá nebo nebezpečná.
Sušička na prádlo vám v bytě ušetří místo, protože zabere sotva poloviční plochu než sušák. Přesto se vám ani tak nemusí prostoru na ni dostávat, pak je dobré zvolit takovou, která se dá vsunout do kuchyňské linky či postavit na pračku.