Byt s holými stěnami jako by byl nehotový, na útulnosti mu dodají dekorace na stolku, policích a na zdech. To je také jeden z důvodů, proč si pořizujeme obrazy. Obraz dotváří atmosféru pokoje, měl by ladit se zbytkem pokoje a nevyvolávat nervozitu nebo jiné negativní emoce. Obrazy k nám mohou promlouvat, předávat nám energii, je proto důležité, abychom z něj měli dobrý pocit.
Přiznejte styl a barvu pokoje
První zásadní kritérium při volbě obrazu je volba barev a stylu, v němž je namalován. Jestliže máme interiér zařízený v minimalistickém stylu a místnosti dominují sotva dvě barvy, můžeme zvolit abstraktní barvu výrazných barev a zbytek dekorací vyladit ve stejných tónech.
Do místností zařízených rustikálně můžeme vybrat reprodukce starých mistrů, krajiny i portréty. Ty nám pomůžou přivolat časy dávno minulé.
Motivy do moderních interiérů
Současnými trendy v bytovém designu jsou motivy z přírody a zvířecí vzory. Nebojte se fotografií květin, fotografie jsou dalším trendem doby. A nemusíte si na stěny věšet jen snímky rodinných příslušníků, i když ty patří mezi nejoblíbenější dekorace. Vyhledávané jsou reprodukce jednotlivých květů, zajímavé jsou i koláže, které, stejně jako fotografie, nezapomeneme zarámovat.
Obrazy do jednotlivých místností můžeme volit tématicky: do jídelny zátiší s ovocem, do dětského pokoje pohádkové a fantasy postavy.
Na velikosti záleží
Tam, kde máme prázdnou celou velkou zeď, máme několik možností:
- Jeden velký obraz pověšený na středu
- Několik stejně velkých obrazů s jednotným motivem zavěšených vedle sebe v řadě
- Spoustu malých obrázků v rámečcích na oko ledabyle rozvěšených po celé stěně.
Jestliže jsou prostory omezené, volíme velikost obrazu tak, aby nepůsobil mohutně a rušivě. Na stěnu mezi dvoje dveře raději zavěsíme užší delší obraz, na sloupek nebo do niky volíme několik obrázků zavěšených nad sebou.