Pokud špatně spíme, nejen že jsme ráno unavení a nesoustředění, zaděláváme si i na velmi vážné zdravotní problémy. Během spánku se náš organismus zotavuje a regeneruje se, jeho dlouhodobý nedostatek zvyšuje krevní tlak, riziko srdečních chorob, depresí, ale také například napomáhá obezitě, protože si nedostatek energie kompenzujeme vyššími dávkami jídla. Je toho hodně, co může negativně ovlivnit náš klidný spánek.
1. Jak si kdo ustele
Spaní na gauči nebo proleželých matracích se dlouho vydržet nedá. Nejen, že se nám těžko usíná, v noci se nepohodlím často převalujeme a ráno vstáváme rozlámaní a neodpočatí. Volba správné postele a matrace je pro náš kvalitní spánek zásadní.
2. Kvalita spánku souvisí s kvalitou vzduchu
Sice naprostá většina z nás ví, že spát se má v chladnější a dobře vyvětrané místnosti, přesto velké procento Čechů si domovy přetápí, a to i ložnice. Mnohem lépe se usíná v ložnici s teplotou pod 20° C.
3. Jak máte zařízenou ložnici?
Malé ložnice jsou často přeplněné nábytkem a působí velmi stísněně, to ovlivňuje, jak se vám usíná a spí. Váš spánek může ovlivnit i rozmístění nábytku v pokoji. Například podle feng shui byste neměli mít postel v přímé linii s dveřmi, takové umístění postele vás okrádá o životní energii.
4. Pozor na modré světlo
Jestli se před spaním věnujete koukání na displej telefonu nebo na monitor počítače, váš mozek dostává varovné impulzy. V době, kdy je čas jít spát, odložte všechny digitální technologie.
5. Pozor na intenzivní tělesné aktivity
Tělesný pohyb před spaním pomáhá při léčbě nespavosti a kvalitní spánek podporuje. Jestliže se ale rozhodnete pro večerní intenzivní trénink, musíte počítat se zaplavením organismu endorfiny a adrenalinem. Tím si dobu usínání můžete značně posunout.
6. Konzumace nevhodných potravin a nápojů
Káva, čaj nebo energetické nápoje s kofeinem, taurinem či guaranou nejsou nejlepší volbou před spaním. Také čokoláda je zdrojem kofeinu, především ta, co má vysoký podíl kakaa.
Nevhodná jsou i tučná či sladká jídla před spaním a usínání s plným žaludkem.
7. Rozrušení a hádky
Říká se, že nad hádkou by nemělo zapadnout slunce. Nespokojenost nebo rozčilení nám pak brání usnout, navíc neřešené negativní emoce nás mohou ovlivnit i zdravotně.