Elektronický zabezpečovací systém (EZS) představuje v dnešní době již standard v oblasti ochrany domu a majetku. Jedná se o komplexní řešení s víceúčelovým využitím. Běžně si EZS pořizují jak majitelé rodinných domů (novostaveb i starších typů) a bytů, o průmyslových objektech (sklady, výrobní haly, celé firemní areály, obchodní centra…) ani nemluvě.
O elektronických zabezpečovacích systémech koluje spousta názorů a postřehů, z nichž ne úplně všechny jsou vždy pravdivé. Podívejme se na 4 nejčastější mýty o elektronických zabezpečovacích systémech a na to, jak to s nimi ve skutečnosti je.
1. EZS nejsou spolehlivě funkční
Tato věta by se dala pronést o těch systémech, o které není dobře postaráno. Podmínkou pro to, aby zabezpečovací systém fungoval tak, jak má je:
- Správná instalace
- Pravidelná údržba
Přeci jenom, jedná se o technologii, která je založena jak na hardwaru, tak softwaru a obě tyto části mají občas tendenci vytvářet chyby či poruchy. Správnou péčí a dodržováním doporučených kroků je však lze maximálně minimalizovat či úplně odstranit.
Co dělat pro to, aby elektronický zabezpečovací systém fungoval co nejlépe?
- Udržovat fyzický pořádek v okolí detektorů (odstraňování prachu, pavučin, apod.)
- Neumisťovat do okolí detektorů žádné předměty větších rozměrů a tepelné zdroje
- V případě vzniku jakéhokoliv, byť zdánlivě banálního problému, ihned kontaktovat servisní firmu
Poslední bod je obzvláště důležitý. Servisní podpora existuje právě pro případy, kdy systém nefunguje ideálně. V takovém případě není radno spoléhat se na opravu svépomocí. Vyvarujete se tím jednak falešným poplachům (tím, že zařízení bude rychle ve správném provozuschopném stavu) a jednak také toho, že vlastním poškozením byste mohli přijít o záruční dobu.
2. Elektronické zabezpečovací systémy jsou finančně nákladné
U tohoto bodu velmi záleží na tom, co zrovna vy považujete za přílišný náklad. Když si uvědomíte cenu, jakou byste museli platit ve chvíli, kdy by došlo k nějaké nepříjemné události, jde často vůči počáteční investici o jednoznačný nepoměr. Zejména ve chvíli, kdy se případná škoda nedá vyčíslit pouze penězi.
Jedná se tedy o investici, která se vyplatí. Nejjednodušší modely elektronických zabezpečovacích systémů lze pořídit již od jednotek tisíc korun, finální cena nejsložitějších a nejrozsáhlejších systémů se může vyšplhat až k vyšším desetitisícům až statisícům.
Při určování ceny záleží zejména na velikosti objektu, pro který bude elektronický zabezpečovací systém používán. Například systém pro zabezpečení chaty vás vyjde přibližně na 5 000,- Kč, systém pro zabezpečení bytu na 10 000,- Kč, systém pro zabezpečení domu na 20 000,- Kč a systém pro zabezpečení větší firmy vás vyjde cca na 50 000,- Kč.
3. EZS mají komplikované ovládání
Intuitivnost a jednoduchost jsou vlastnosti, které při charakterizování ovládání EZS hrají hlavní roli. Z logiky věci vyplývá, že čím rozlehlejší hlídaný objekt je, tím rozsáhlejší musí zabezpečovací systém být a tím komplikovanější bude i ovládání. Ani v takovém případě se však nejedná o nijak složitou záležitost. A v případě, že na první pohled ovládání nepochopíte, detailní návod či instrukce vám pomohou situaci snadno pochopit.
Ovládání může být realizováno několika způsoby, přičemž velmi často dochází ke kombinaci několika z nich. Z jejich seznamu jednoznačně vyplývá, že složitost není tím pravým výrazem pro jejich popis.
Ovládat elektronický zabezpečovací systém lze tradičními i méně tradičními způsoby. Z těch přímých uveďme například klávesnici, na kterou se zadávají kódy (lze nastavit desítky až stovky různých přístupových kódů – dle složitosti systému). Dále se používají otisk prstu, oční sítnice či celého obličeje. To jsou způsoby jednoznačné identifikace prakticky bez možnosti nějaké falsifikace.
Na dálkové ovládání se poté používají GSM brány, pagery či jednoduché dálkové ovladače s několika málo tlačítky. V neposlední řadě lze pokyny EZS udávat také přes počítač, ať už po internetu nebo skrze LAN.
4. EZS nejsou tak spolehlivé, jako fyzická ostraha
Zde je nutné si uvědomit, jakou funkci elektronický zabezpečovací systém plní. Argumenty typu: EZS zloděje nechytí, následně vyzní jako liché. EZS totiž je prostředek zabezpečení, který plní částečně stejné, z velké většiny však odlišné funkce než fyzická ostraha.
Jedná se zejména o:
- Ochranu majetku před krádeží
- Detekci kouře, úniku plynu či vody apod.
Mimo to také již pohled na samotné zařízení může případného zloděje od činu odradit.
Je pochopitelné, že zabezpečovací systém nechytí zloděje při činu a neodvede jej, jeho podstata však spočívá v poskytování informací o problému a upozornění na něj. Například pomocí alarmu či sirény. Zároveň také EZS umí přivolat pomoc automatickým kontaktováním přednastavených telefonních čísel, včetně čísel složek záchranného systému nebo policie (EZS může odeslat SMS, MMS či zavolat).
EZS je navíc možné napojit na takzvaný pult centrální ochrany, kde příslušný pracovník zajišťuje nepřetržitý dohled a v případě poplachu kontaktuje majitele a následně po dohodě může na místo poplachu vyslat mobilní jednotku v podobě fyzické ostrahy.
EZS je vhodné kombinovat s kamerovým systémem či fotobuňkou pro zaznamenávání důkazů.
Zdroj obrázků: Topsecurity.cz