V chladnějších měsících, kdy méně větráme, se nám můžou rosit okna. Pokud tuto situaci včas nepodchytíme, dočkáme se mnohem větších problémů, a to plísně na oknech či na stěnách kolem nich. Řešení je přitom velmi jednoduché.
Základem je správné větrání
K tomu, aby se okna nerosila, nepomůže, že máte celý den otevřeno na ventilaci. Vzduch v místnosti se nevymění, navíc vám zbytečně utíká ven teplo. Rozumné je několikrát denně (3 – 5 krát, podle toho, jak hodně se zdržujeme doma) otevřít okno dokořán, tak vzduch vyměníme, zbavíme se vysoké vlhkosti v bytě a tím i rosení oken. Pokud větráme takto intenzivně, nemusíme víc topit, aby se vzduch z venku ohřál, protože za tak krátkou dobu nestihnou vychladnout zdi, které pomáhají vzduch oteplit.
Teplo musí až k oknům
Často je to právě nedostatek tepla, díky němuž vlhkost kondenzuje na okenních tabulkách. Někdy je nutné zvednout teplotu v místnosti (často stačí jen o stupeň či dva), většinou ale přívodu tepla k oknům brání některé z těchto překážek:
- Během studených nocí to mohou být stažené hliníkové žaluzie, co brání teplu dostat se až ke sklům. Zkuste je nechat vytažené, okna by se měla přestat rosit.
- Stejně tak můžou bránit teplu dlouhé záclony nebo závěsy. Sice působí v interiéru dekorativně, zatažené ale nepustí teplo do prostoru.
- Příliš hluboké parapety vyčnívající nad topení jsou další překážkou mezi oknem a radiátory.
- Květiny na oknech jsou stejnou překážkou, jako stolek nebo křeslo pod oknem v případě, že máme podlahové topení. Ani v jednom případě se teplu k oknu nedostane.
Výměna oken nebo skel
Jestliže máte stará okna se špatnými rámy, je lepší zvolit kompletní výměnu. Pokud jsou rámy v pořádku, pomůže jen výměna skel. Volte okna s dvojskly, mezi nimiž je tepelná fólie, ta by měla váš problém s rosením oken vyřešit. Kromě toho, že vyřešíte problém s rosením, ušetříte až 20 % tepla, které díky dvojsklům neunikne.