Venkovský styl bydlení se v posledních letech těší nebývalé oblibě. Spousta lidí tíhne k dávno zapomenutým tradicím a opět touží po blízkosti přírody. Bydlení na venkově vždy symbolizovalo nekonečné lány lesů, polí a luk, čerstvý vzduch a poklidnou atmosféru. Tak proč si ji nenavodit v dnešní uspěchané době? Venkovsky laděný interiér má unikátní charakter, který je dílem přírodních materiálů a řemeslného zpracování nábytku. Představte si, že vaše bydlení voní dřevem a evokuje ve vás vzpomínky na šťastné chvilky strávené u prarodičů daleko za městem…
Prověřené hodnoty, přírodní materiály a nekonečná pohoda
Ve venkovsky laděných interiérech dominují prověřené hodnoty a blízkost přírody. To jsou hlavní pilíře, které umocňují vhodně laděné barvy. Ty by měly být v harmonii s přírodními materiály, byť byste se nakonec přiklonili k umělé náhražce (i ta může ve finále vypadat velmi dobře). V každém případě je důležité, aby se interiér nesl v duchu relaxace a pohody.
Venkovský nábytek a dekorace
Buďme však trochu konkrétnější. Co by ve venkovském bydlení nemělo chybět?
Je jen na vás, zda se přikloníte k několika zajímavým doplňkům, které zapadnou do stávajícího koloritu, anebo se vydáte cestou totální transformace. Dřevěná podlaha a okna, muškáty na parapetech, hrníčky zavěšení nad pecí, útulná pohovka s květinovým vzorem a konečně houpací křeslo s vlněným přehozem. Fajnšmekři jistě neopomenou odhalené dřevěné trámy u stropu, jen letmé osvětlení a nezbytnou petrolejku visící u dveří. Nechte pracovat svou fantazii a inspirujte se v dobových fotografiích.
Do venkovského stylu lze sladit i panelákový byt, nicméně mnohem více možností mají obyvatelé rodinných domků a majitelé chalup na venkově. A právě těm sluší tradiční pojetí nejvíce. Na chalupě se můžete „vyřádit“ jak se vám zlíbí…
Mezi typické prvky venkovského stylu bydlení patří také:
- měkké lůžko s duchnou
- květované cíchy
- červeno-bílé pruhované sedáky na židlích
- stará polstrovaná lavice v rohu místnosti
- kachlová kamna