Každý druh venkovního zastínění oken a dveří má specifické vlastnosti. Pokud zvažujete investovat peníze do instalace předokenních žaluzií, případně je již máte namontovány, měli byste vědět, jak s nimi zacházet při nepříznivých povětrnostních podmínkách.
Venkovní žaluzie jsou bezpochyby jedním z vyhledávaných stínících prvků moderních domácností. Velice jednoduše se ovládají a kromě efektivního zastínění interiéru plní rovněž bezpečnostní a protihlukovou funkci. Jedinou drobnou nevýhodu může pro předokenní žaluzie představovat ostrý nárazový vítr. Jelikož tento typ stínění není pevně ukotven do okenního rámu jako venkovní rolety, mohou lamely horizontálních žaluzií ve větrném počasí vydávat chrastivý zvuk. Není to však až takový zásadní problém, který by nebylo možné řešit.
Vadí žaluziím větrné počasí?
Stručně řečeno, ano. Pokud je venku větrno, výrobci předokenních žaluzií obecně doporučují žaluzie vytáhnout do nejvyšší úrovně, aby nedošlo k polámání konstrukce. Silný vítr opírající se do svisle natočených lamel způsobuje hluk, nicméně ten není až tak hlasitý. Záleží především na přesném typu stínění. Žaluzie s lamelami ve tvaru „Z“ jsou díky hliníkovým vodicím lištám lépe chráněny před nárazy větru. Majitelé žaluzií ale nemusí mít obavy pokaždé, co se objeví špatné počasí. Bezpečnostní vytažení lze namísto manuálního ovládání vyřešit automatizací.
Speciální větrné senzory zabudované do konstrukce žaluzií, které jsou vybaveny motorovým ovládáním jsou schopny lamely automaticky vytáhnout, jakmile je překročena nastavená rychlost větru. Čidla vám tak nejen ulehčí práci, ale zároveň vám dodají jistotu, že nedojde k poškození žaluzií kvůli zhoršeným povětrnostním podmínkám. Automatika vám přijde vhod i v případě, že se přižene velká bouřka a zrovna nejste doma.