Plevel je něco, co dá zabrat nejednomu zahrádkáři. Pokud roste na chodníčku nebo v mezi prostoru kamenné dlažby dá se jednoduše a ekologicky zlikvidovat bez větší námahy. Mnohem více vrásek nám však dělá plevel, který roste na záhonku či dokonce okrasném trávníku. Společně se dnes podíváme na některé možnosti, jak vyhubit plevel.
Plevel v puklinách chodníku
Tento způsob je velmi snadný a účinný. Pokud nám roste plevel v puklinách chodníku či přímo ze spárování a hyzdí nám tak přístupový chodník do domu, jednoduše na něj nalijeme vřelou vodu. Pokud nehrozí, že tím opaříme i okrasné květiny. Osobně jsem tak loni zlikvidovala nejen plevel, ale i dvě nežádoucí mraveniště. Proti mravencům se mimo jiné dá použít hřebíček, skořice, pepř nebo cigaretový výluh ze špačků a popela. Ale to by byla jiná kapitola.
Plevel na trávníku
Jetel, sedmikráska, pampeliška ačkoliv vypadají přívětivě, bývají nejčastější plevel na trávníku. Pro jejich likvidaci je nejlepší použití herbicidů vyvinuté přímo pro trávník. Odborně řečeno „selektivní hebricidy na dvouděložné plevele“. Tyto herbicidy vyhubí pouze nežádoucí rostliny, ale nezničí trávník. Ovšem je nutno celý proces ještě podle potřeby zopakovat, protože odolnost plevele je vskutku veliká. Aplikují se buď postřikem, nebo pomocí speciálních trávníkových hnojiv, kde jsou obsahem herbicidy.
Napařovačkou proti plevelu
Jako další možnost, která vede k likvidaci plevele, se nabízí napařovačka. Je určená k hubení plevele ekologickou cestou a sehnat se dá v zahradnictvích. Umožňuje zacílit přesněji než rozlévání vřelé vody. Což je výhodné zejména tam, kde rostou třeba keříky nebo jiné rostlinky, které nechceme ohrozit.
Igelit zničí i patogeny
Použití igelitu je vhodné na větší plochy. Ty se přikryjí igelitem a nechá se na něj několik dní svítit sluníčko. Půda se pod igelitem rozpálí a díky vysoké teplotě dojde ke zničení samotného plevele i patogenů. Nabízí se dokonce možnost využití rohože, proti plevelu. Ta je vyrobená z netkané textilie a opět k dostání v zahrádkářství.