Nahlas puštěná televize, hlasitý hovor či kroky a nebo hluk dopravy z ulice – všechny tyto zvuky dokáží pěkně znepříjemnit život. Asi každý touží na konci náročného dne po troše klidu a jen málokomu se chce řešit další problémy. Někdy stačí promluvit si se sousedem, na jiné otravné zvuky ale domluva neplatí. Podívejte se, jak odhlučnit byt a užít si konečně vytouženého ticha.
Hluk v domácnosti nesmí ohrozit vaše zdraví
Na zdraví obyvatel se myslí již při stavbě domů, jak rodinných, tak bytových. Existují normy, které stanovují hodnotu neprůzvučnosti použitých materiálů. To znamená, že na stavbu nesmí být použity materiály, skrze které by byly slyšet zvuky hlasitější než 53 dB. Díky těmto normám tak máme jistotu, že jakékoliv zvuky, které se do naší domácnosti dostanou zvenčí, neohrozí náš sluch a naše zdraví. Bohužel jsou však často používány materiály na samotné hranici této hodnoty. Naše zdraví je sice ochráněno, přesto se můžeme doma setkat se zvuky, které jsou dost hlasité na to, aby nám znepříjemňovaly život. A zároveň omezovaly naše soukromí, protože to, že vy slyšíte své sousedy, znamená, že oni slyší stejně vás. Jak tedy zařídit, aby byla vaše domácnost tou správnou oázou klidu a ticha?
Chystáte se na koupi bytu? Na hlučnost si dejte pozor!
Pokud se teprve chystáte pořídit si byt či dům, ještě před koupí se zaměřte i na případnou hlučnost. To je totiž vlastnost, kterou si málokterý potenciální nájemce ověřuje. Prohlídku vaší nové domácnosti si zkuste naplánovat na takovou denní dobu, která bývá nejrušnější. Přes den je většina lidí v práci, nejvíce hlučno tedy bývá po ránu či večer. Procházejte každou místnost a všímejte si hluku nejen od sousedů, ale také z ulice. Je nutné mít na paměti, že nějaký hluk zvenčí se v domácnosti bude vyskytovat vždy. V každé místnosti jsou nějaké mezery či otvory, kterými se hluk šíří. Nepočítejte tedy se 100% tichou domácností. Jestliže ale máte pocit, že je hluk z ulice či od sousedu příliš rušivý, můžete se domluvit na jiných podmínkách koupě či pronájmu. Zvládnete si spočítat, na kolik vás přijde případné odhlučnění a můžete požadovat snížení kupní ceny o tuto částku. Případně se domluvit s prodávajícím, zda by nějaké kroky k odhlučnění bytu nemohl provést ještě on.
Co dělat, když už hlučný byt máte?
Někdy víme hned, jaký zvuk a odkud nám znepříjemňuje život. Pokud se jedná o problém, který lze řešit se sousedy, je nejjednodušší domluvit se na odstranění přímo s nimi. Nejčastěji se lidé setkávají s hlukem od sousedů shora, kdy se jedná především o hlasitou chůzi. Tento problém nejsnadněji vyřeší položení koberců v problémové části bytu. Náročnější je odstraňování hluku od sousedů bydlících vedle vás. V takovém případě si můžete pomoci tím, že problémovou stěnu zastavíte nábytkem, který hluk do značné míry pohltí. Pokud si ale nejste jistí, odkud se otravný zvuk ozývá, je nutné přesně určit jeho příčinu. Zdroj se totiž může nacházet nikoliv venku, ale přímo u vás doma. Vypněte proto všechnu elektroniku či spotřebiče, které by mohly vydávat nějaké zvuky. Projděte každou místnost a to i několikrát za den, kdy se v různý čas mohou ozývat jiné zvuky. Jakmile zdroj hluku odhalíte, bude pro vás snadnější určit, jak se s ním vypořádat.
Různé zdroje hluku, různá řešení
Určit zdroj hluku je důležitý a nezbytný krok k tomu, abyste dokázali správně odhlučnit byt. Jinak se totiž odstraňuje hluk linoucí se od stropu, jinak ten, který k vám přichází přes stěny. Jak už jsme psali výše, existují jednoduchá a levná řešení. Krokovému hluku zabraňují nejlépe koberce případně podlahy z materiálů, které tlumí zvuk (korek). Hluk od stěn může utlumit masivnější nábytek, ideálně např. knihovna plná knih. Ne vždy jsou ale tato řešení možná. V takovém případě vám doporučujeme odhlučnit byt pomocí izolačních materiálů. Takovým způsobem se dá vyřešit nepříjemný hluk odkudkoliv a v kterékoliv části domu. Nákup i instalaci izolačních či speciálních akustických pěn zvládnete v některých případech i sami. Pokud si ale nejste jistí, jak na to, doporučujeme nechat si odhlučnit byt profesionálně.