Jakmile nastanou chladné dny a začneme v bytě topit, roztočí se elektroměry a plynoměry na plné obrátky. Často ale za topení zaplatíme víc, než je nezbytné, protože máme velké tepelné ztráty. Sice už nestihneme venkovní zateplení fasády, jsou ale účinná řešení, která se dají realizovat ihned.
Nejvíc tepla uteče okny
Pokud okna dobře netěsní, sjednejte rychle nápravu. Škvírami proniká do místnosti tolik studeného vzduchu, že stíhá permanentně ochlazovat místnost i zdi. Vytápění na požadovanou teplotu pak vás vychází neúměrně draho.
Také skleněné tabule ochlazují vzduch v místnosti, proto na noc zatahujte závěsy či žaluzie. Dávejte ale přitom pozor, aby delší závěsy nebránily teplu z radiátorů pronikat do pokoje.
Dobrým řešením jsou i bezpečnostní fólie proti vysypání skleněných tabulek, protože zároveň slouží jako tepelná izolace.
TIP: Tepelná čerpadla nabízí dlouhodobě nejlevnější náklady na teplo.
Nepřetápějte, nastavte si termostat
Každý stupeň navíc představuje zvýšení nákladů o sedm procent. Každá obytná místnost má určité rozmezí, v němž je ideální teplotu udržovat a nepřetápět. V obývacím a dětském pokoji udržujeme teplotu kolem 20 -22° C, v ložnici stačí 18° C, v kuchyni maximálně do 20° C. Nejtepleji by mělo být v koupelně, a to asi 22 -24° C. Vedlejší prostory není třeba vytápět na víc než 15 stupňů. Když si na požadovanou teplotu nastavíte ve všech místnostech termostat, zabráníte zvyšování teploty a tím i nákladů za topení.
Správným větráním ušetříte
V zimě je nejlepší větrat krátce a intenzivně, to znamená na dobu několika minut otevřít okna dokořán. Za tu dobu se sice stihne vzduch v místnosti vyměnit a dostanete tak pořádnou dávku kyslíku, stěny ale vychladnout nestihnou, takže nemusíte zvýšit výkon na topných tělesech. Větrání ventilačkou má přesně opačný efekt: ochladí prostory, ale vzduch nevymění. A kolečko měřáku se vesele protáčí.