Staňte se odborníkem na víno. Jaký je rozdíl mezi šumivým vínem, sektem a šampaňským?


Slavnostní či jakkoliv výjimečná událost se bez lahvinky plné bublinek jednoduše neobejde. Ovšem nejsou bublinky jako bublinky, a proto byste se měli podívat, jaké jsou rozdíly mezi šumivým vínem, sektem a šampaňským.

V letních horkých dnech příjemně osvěží italské perlivé víno Lambrusco. Věděli jste však, že perlivé a šumivé víno není jedno a to samé? Perlivé víno je na rozdíl od šumivého nasycené oxidem uhličitým při lahvování, zatímco u šumivého vína vzniká onen oxid uhličitý spontánně přidáním tirážního likéru (směs cukru a kvasinek) do kvašeného vína.

Jaký je rozdíl mezi sektem a pravým šampaňským?

Většina konzumentů si však plete sekty a šampaňské. Zásadní rozdíl nespočívá ani tak ve složení či postupu výroby, ale v samotném původu. Pokud chcete pravé šampaňské, potom musí pocházet z francouzské vinařské oblasti zvané Champagne-Ardenne. Potom za sekty se považují ostatní bublinková vína vyráběná stejným způsobem, ovšem v jiných oblastech světa.

Jak se šampaňské vyrábí?

Tajemství výroby šampaňského bylo už dávno vyzrazeno. Smíchávají se dohromady tři odrůdy, a to konkrétně Chardonnay, rulandské modré známé jako Pinot Noir a mlynářka známá jako Pinot Meunier. Při míchání se vybírají různé ročníky, což dodá samotné chuti opravdový šmrnc.

Jak se šampaňské podává?

Pokud si už koupíte pravé šampaňské za několik set korun, zřejmě si ho budete chtít vychutnat se vším všudy. U vína je teplota velice důležitá, protože ovlivňuje chuť. Jestliže sáhnete po neročníkovém šampaňském, potom se podává o teplotě zhruba 8 °C. V případě, že zvolíte kvalitnější ročníkové šampaňské, teplota by měla být okolo 12 °C. Bublinky si nejlépe vychutnáte z vysokých skleniček, protože v nich bublinky vyprchávají pomaleji.

Ať už hledáte moravská vína, či zahraniční vína, podívejte se do nabídky internetového obchodu vinoadestilaty.cz.