Zavzdušněné topení poznáme obyvkle dost snadno, a to na vlastní kůži: radiátor špatně hřeje. Dost často je také nerovnoměrně teplý. Příčinou jsou vzduchové bubliny, které se vytvoří pokaždé, když se do topného systému dopouští voda. Teprve potom, co se vypustí všechen vzduch ze systému a na jeho místo se dostane voda, začne radiátor správně hřát a v místnosti bude konečně příjemné teplo.
Kdy by se mělo topení odvzdušnit
Nejméně jednou v roce, před zahájením topné sezóny, je nezbytné radiátory odvzdušnit. Dále k tomuto kroku přistupujeme pokaždé, když máme pocit, že funguje nedostatečně. Vodítkem mohou být také nezvyklé zvuky v soustavě, hlavně když slyšíme jakoby šplíchání v soustavě.
Pravdou je, že pokud topení neodvzdušníme, náklady na vytápění se ním radikálně zvýší, tepleji ale doma mít nebudeme. Odvzdušnit topení musíme stejně tak v rodinném domě jako v bytovém.
Občas je dokonce nutné celý proces několikrát zopakovat, než začne topení správně fungovat. Zvlášť v případě nových domů, kde topení funguje teprve krátkou dobu, se může stát, že voda při napouštění pohltí víc vzduchových bublin, s jejichž vypuštěním je pak víc práce.
Postup při odvzdušnění
Jestli žijete v panelovém domě, je nutné, abyste se na odvzdušnění dohodli a spolupracovali všichni. Je potřeba, abyste ve všech podlažích otevřeli ventily na maximum a vzduch se tak dostal do nejvyššího poschodí. Tam se nachází radiátory s výpustnými ventily, jimi budete vzduch z okruhu vypouštět. Důležité je postupovat od spodních pater nahoru.
Připravte si pod ventil dobře sající hadr a nádobu. Vypouštěcí ventil pak pomalu uvolněte, až začne z radiátoru syčet vzduch, později se přidá prskání vody. Ve chvíli, kdy začne voda vytékat plynule, je vzduch ze systému vypuštěn a včechny radiátory by se mely rovnoměrně zahřát prouděním horké vody.