Pořídit si vlastní bazén na zahradě je komfortní možnost užít si v létě vodních radovánek kdykoli se nám zachce, a to v soukromí a jistotě, že je voda správně a pravidelně dezinfikovaná.
Bazén je ale dost vysoká investice a to i v případě, že si koupíte jen “obyčejný” nafukovací. Aby vám vydržel co nejdéle a vy si ho mohli v pohodlí užívat, je potřeba pečovat o bazén samotný i vodu v něm. Jak na to?
Vždy se řiďte pokyny výrobce
Existuje pár všeobecných pravidel, která jsou platná a užitečná pro údržbu všech bazénů, vždy mají ale přednost pokyny výrobce. Je to především proto, že v případě reklamace nepovedete spor o to, jestli jste bazén používali a ošetřovali správně. Připusťme také, že výrobce zná své zboží a materiály, z nichž vyrábí, nejlépe.
Užiteční pomocníci v péči o bazén
K udržení čisté vody v bazénu je nutná filtrace, pro zahradní bazény je nejpoužívanější filtrace písková. Od hrubých nečistot (například napadané listí) si pomůžeme vysavačem, k důkladnému čištění slouží bazénový kartáč. Ten použijeme ještě před napuštěním vody a důkladně s ním vyčistíme stěny a dno pevného bazénu.
V sezóně je hodně důležité udržovat správnou hodnotu pH vody. Příliš vysoká i příliš nízká hodnota ovlivňuje kvalitu vody a snižuje komfort při koupání. Může dojít i k zdravotním problémům. K regulaci pH vody používáme speciální přípravky, jež dostanete v drogerii.
Jako dezinfekci a zároveň účinný prostředek proti růstu řasy se hodí modrá skalice (síran měďnatý). Je účinnější a bezpečnější než výrobky na bázi chlóru.
Správné zazimování bazénu
Na konci sezóny bazén vypustíme a ošetříme, abychom nebyli po zimě nepříjemně překvapení. Vnitřní stěny a dno vyčistíme dezinfekčními prostředky a jestli je to možné, bazén uzavřeme (zastřešení či plachta), aby do něj v zimě nepadal sníh ani nečistoty.
K správné péči o bazén přispívá i udržování čistoty v okolí. Tak se neznečišťuje voda a nezatěžuje filtrace.