K tradičním činnostem hned na začátku jara patří velký úklid našich domovů po zimě a jejich příprava na velikonoční svátky. Už po staletí se lidé touto dobou zbavovali nepotřebného harampádí, bílili světnice vápnem a trámy natírali volskou krví.
Dnešní jarní úklid ovšem vypadá trochu jinak. Abyste uklízením nemarnili drahocenný čas, dáme vám pár tipů, jak si práci zefektivnit.
Odzadu dopředu, shora dolů
Jednoduchý systém, jak nenanosit nepořádek do uklizených místností a nezašpinit očištěné plochy: úklid začněte v nejzazší místnosti a postupujte ke vstupu do bytu, případně začněte málo používanými pokoji (pokoj pro hosty, pracovna, ložnice…).
Zároveň uklízejte shora dolů. Nejdřív utřete prach na nábytku, teprve potom se věnujte podlahám. V opačném případě byste setřený prach smetli na vyčištěnou podlahu.
Všechno má své místo
Nebo by aspoň mělo mít. Jestliže máte v uložení věcí pevný řád, je úklid otázkou chvilky. Pokud se vám po bytě tu a tam povaluje něco, co nemá své obvyklé umístění, je dobré všechny tyto předměty shromáždit během úklidu na jedno místo. Později vše vytřiďte a uložte. Kdybyste kvůli každé věci přerušili práci a hledali jí místo, hodně by vás to zdržovalo.
Vysavač – nejúčinnější pomocník
Zdržovat se zametáním podlah už se dnes moc nenosí. Vysavač si dokáže poradit v podstatě s každou podlahovou krytinou, proto není nutné zbavovat smetí každou podlahu jinak. Tento účinný pomocník vás také zbaví pavučin pod stropem, můžete s ním i vysát prach na skříních. Pokud má navíc funkci mokré vysávání, můžete s ním vyprat čalounění na sedačce i koberce.
Používejte správné úklidové prostředky
Na velký úklid byste si měli připravit správné čističe, nepoužívejte jeden univerzální. Především v případě, že čistíte dřevěné předměty, dbejte na to, aby přípravek byl ke dřevu šetrný.
Jestliže patříte k zastáncům ekologického úklidu, vystačíte si s octem. Zbaví vás nečistot, navíc má i dezinfekční účinky, takže před ním neobstojí ani bakterie a plísně. Dalšími pomocníky pak jsou soda a sůl.