Do ulic už přišla zima i první sníh, oblékáme teplé bundy a šály a ve svém okolí hledáme nejteplejší místečka, abychom se alespoň trochu zahřáli.
To nejútulnější místo máme samozřejmě doma a tak budeme muset topit. Jak si v domě udržet příjemnou teplotu a nezaplatit za to majlant? Podíváme se několik rad, které by nám mohli pomoci ušetřit a zefektivnit samotné topení.
Topím nepřetržitě, abych nemusel vytápět celý prostor znova a znova
Pokud si myslíte, že je lepší neustále udržovat vysokou teplotu, místo toho, abyste po příchodu zapnuli kotel na plný výkon, jste na omylu, pokud tedy netopíte dřevem nebo uhlím.
Jestli používáte plynový nebo elektrický kotel, měli byste vědět, že nejlépe tyto kotle fungují při plném výkonu.
Jelikož žádný dům není dokonale zaizolován, teplota v domě se může měnit. A protože dům propouští teplo ven, musí se kotel znovu zapnout a rozdíl dotopit. Právě časté spínání a vypínání kotle, stojí vaší peněženku nejvíc.
Řešení: Nastavte si na termostatu režimy podle toho, kdy jste doma a kdy ne. “Například chcete-li mít doma po příchodu vytopeno na 21 °C, tak v době nepřítomnosti snižte teplotu klidně na 16 až 17 °C. Topení nechte zapnout na vyšší stupeň třeba jen hodinu, dvě před vaším příchodem z práce,” vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.
Topím jako o život, ale teplo nikde
Všechny radiátory jedou na pětku, ale vytouženého tepla se vám nedostává? Zkontrolujte, jestli nemáte radiátory zakryté nějakým nábytkem. “U zakrytého topení se obvykle uvádí snížení účinnosti okolo 10 %, i když samozřejmě záleží na míře zakrytí,” uvádí Suchý z portálu Ušetřeno.cz.
Pokud jste vše zkontrolovali a žádný kus nábytku nebrání tomu, aby se teplo dostalo do každého rohu vašeho bydlení, zkontrolujte vše ještě jednou. Radiátorům může bránit i závěs, který ho zakrývá, odložené oblečení, prostě cokoliv, co zakrývá plochu topení.
Řešení: Pokud to jde, snažte se nezakrývat topení jakýmkoliv nábytkem, radiátory budou fungovat správně za předpokladu, že jim z žádného směru nebude nic bránit. Nábytek můžete zkusit přestěhovat jinam, závěsy v době topení roztáhnout a malé předměty na topení raději vůbec nepokládat.
V zimě chci mít doma léto
Pokud zimu opravdu nemáte rádi a nesnesete ani pomyšlení na ochlazení, pravděpodobně budete toho názoru, že v zimě, by mělo být doma stejně jako v létě, na kraťasy a plážovou košilku. Nezbývá vám pak nic jiného než přes zimu pořádně topit.
Měli bychom si ale uvědomit, že v zimě je zkrátka chladněji i v našich domovech a nemůžeme srovnávat léto se zimou, navíc je podle lékařů přetápění nezdravé. A finančně se pořádně rozšoupnete. Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz tvrdí, že s každým stupněm Celsia, který vytápíme, se zvýší spotřeba energie asi o 6% a to už je znát.
Řešení: Zima je zima a musíme si zvyknout, že prostě není na plavky. Není nic jednoduššího, než si obléknut vrstvu navíc. Pokud jde o samotné topení, rozmyslete si, které místnosti potřebujete vytápět a které tolik ne. V ložnici postačí 18 °C, přeci jen tam pouze přespáváte, v kuchyni se teplota zvýší, díky vaření a zapnutým spotřebičům. Místo, kde trávíte nejvíce času, pravděpodobně obývací pokoj, si vytopte zhruba na 21 °C, aby vám bylo příjemně. Chodby a nevyužívané místnosti stačí vytopit na nižší teplotu.
Topím a větrám – nešetřím
Klasický problém mnoha, zejména panelákových bytů. Topení jede na plno, ale současně větráme, abychom měli neustálý přísun čerstvého vzduchu. Asi nenajdeme lepší pojmenování, než staré známé přísloví „topit pánu bohu do oken“.
Větráním na ventilačku si v zimě čerstvého vzduchu stejně moc neužijete a vám zbytečně uniká teplo, které platíte zbytečně.
Řešení: Není problém v zimě větrat, ale je důležité, aby se nevětralo nepřetržitě. Stačí jednou za čas na pár minut otevřít okno. “Na zimní větrání se obvykle doporučuje maximálně 6 minut větrání třikrát či čtyřikrát denně,” upřesňuje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.
Otevřít, vyvětrat, zavřít, ušetřit.