Je mnoho druhů keramické dlažby a není to jen množstvím barevného provedení a různými velikostmi. Jinou dlažbu vybíráme do interiéru, jiná se hodí ven. Zatímco v případě venkovní dlažby se soustředíme na čtyři důležitá kritéria, u dlažby do interiéru nám stačí polovina.
Aby nám to neklouzalo
Protiskluznost je jednou z vlastností, kterou si u dlažby hlídáme. O tom, jak je ošetřená speciálními protiskluzovými glazurami či reliéfy, nás u dlažby informují písmena A, B a C pro bosou nohu, přičemž C je nejvyšší dosažitelná protiskluznou. Taková dlažba se hodí do koupelen, sprch či bazénů. V případě dlažby, po níž chodíme převážně obutí, kontrolujeme značení R9 – R13, kde nejlépe je na tom dlažba R13.
Odolnost proti opotřebení
Dalším kritériem, které kje vhodné si ohlídat je odolnost proti opotřebení. Dlažba je celkem nákladná záležitost, proto se rozhodně vyplatí vybrat takovou, co vydrží déle. Otěruvzdornost je parametr přesně daný normou, glazované keramické materiály rozděluje do skupin PEI 1 až PEI 5, přičemž čím vyšší stupeň PEI, tím je dlažba odolnější. Z toho vyplývá, že na exponovaná místa (chodba, kuchyně) je lépe vybrat dlažbu ze skupiny PEI 5.
Mrazuvzdornost a nasákavost si hlídáme u venkovní dlažby
Přestože můžeme mrazvzdornou dlažbu použít i v domě, je to právě exteriér, kde si tuto vlastnost hlídáme. Spolu s nasákavostí jsou to důležitá kritéria pro výběr venkovní dlažby. Nejčastěji používané jsou výrobky s nasákavostí v rozmezí 0,5 – 3 %, pro běžné použití jsou naprosto dostačující. Dlaždice s nasákavostí pod 0,5 % představují úplnou špičku v mrazuvzdornosti. Typickými místy pro použití dlažeb s extrémně nízkou nasákavostí jsou třeba vstupy do domů, venkovní terasy a balkony. Taková dlažba je často spojena s nejvyšším stupněm otěruvzdornosti a se zvýšenou protiskluzností, takže je lze použít na velmi namáhaná místa.