Chtěli byste si na zahradě vypěstovat cukety? Potom máme dobrou zprávu – pěstování cuket je poměrně jednoduché a ve většině případů také úspěšné. Přesvědčte se o tom nakonec sami – zasaďte si je letos, máte ještě spoustu času!
Předpěstování nebo přímý výsev?
Cukety je možné předpěstovat již v brzkých jarních měsících na zateplených stanovištích. Ten, kdo by s tím však nechtěl mít tolik práce, může klidně počkat do května a cukety pěstovat tzv. přímým výsevem semen na záhonech. Ke klíčení semen potřebují cukety zhruba 14 stupňů, v opačném případě klíčí nerovnoměrně nebo dokonce zahnívají.
Cukety by se měly vysévat do hnízd po dvou nebo třech semenech v jednotlivých vzdálenostech okolo 50 cm – jedná se totiž o poměrně vzrostlé rostliny, které uvítají dostatečný prostor.
Rozvětvený kořenový systém
Cukety patří mezi tykve s bohatě rozvětveným kořenovým systémem. Výhodou tedy je, že netrpí ani v období sucha, jelikož dokážou živiny vycucnout i z větší hloubky. Nepotřebují dokonce ani přílišnou zálivku.
Cuketám se daří ve vydatně hnojené půdě, kde je dostatek živin. Dokážou zdárně růst například i na kompostu.
50 dnů po zasetí začínají kvést
Cukety rostou rychle, přibližně 50 až 55 dní po zasetí se začínají objevovat první květy. V těchto chvílích je zapotřebí zajistit dostatečné opylení – to zprostředkovává bez problémů za dobrého počasí hmyz, jež výrazné květy dokážou nalákat.
Velice důležitá je pravidelná sklizeň. Budete-li sklízet mladé plody, zajistíte opakované květenství a tvorbu dalších tykví. V opačném případě se rostlina zaměří na vyzrávání semen. Mladé cukety jsou navíc nejchutnější.
S pěstováním cuket se lze setkat v našich klimatických podmínkách opravdu hojně. Tykve jsou k dispozici v nejrůznějších druzích, které se mírně liší svými nároky a charakteristikou.