O velké, prostorné koupelně sní všichni, kdo mají k dispozici pár metrů čtverečních v panelové výstavbě. Malou koupelnu nenafouknete, existují ale triky, díky nimž ani mini koupelna nemusí působit přeplácaně.
Zvolte vhodné vybavení
Typ vany a umývadla asi rozvažujete delší dobu, ale také koupelnový nábytek může ušetřit centimetry, pokud vyberete sestavu, která jde do výšky a není příliš hluboká. V malé koupelně je rozhodně lepší lehký nábytek, nepokoušejte se experimentovat s masivním vybavením.
Tvar vany či umývadla je důležitý, protože ovlivňuje vnímání prostoru v koupelně. Pokud jde o vanu, rohová varianta často zabere mnohem víc místa, než klasická. Vana zúžená v části pro nohy či dlouhé úzké umývadlo, jsou varianty pro případ, kdy malou koupelnu používá víc členů rodiny. Jestli se nechcete vzdát sprchového koutu, zkuste vanu se zástěnou a sprchový panel. Vybrat sprchový kout na úkor vany dnes už nic neřeší, pokud jde o prostor, jejich velikosti se hodně přiblížily.
Barvy si umí pohrát s interiérem
Jako vždy je to o barvách: tmavé působí stísněně a prostor opticky zužují. Proto je rozumné použít na stěny, podlahy i vybavení barvy světlé, od bílé přes smetanovou k šedé a béžové. Velké oblibě se těší koupelny bílé, oživené jen barevnými doplňky, jako jsou ručníky, kelímky, koberečky.
Světlou vybírejte i dlažbu na podlahu a obklady na stěny. pro malé koupelny je lepší obdélníkový tvar dlažby, ta položená ve směru užšího rozměru, bude koupelnu také opticky zvětšovat.
Světlo a lesk v koupelně
I do té nejmenší koupelny si pořiďte velké zrcadlo, to při optickém zvětšení prostoru hraje největší roli. Stejně tak lesklé obklady či dvířka koupelnového nábytku dodají dojem prostoru.
A důležité je samozřejmě také světlo. V malé koupelně ho potřebujete opravdu hodně. Ideální je větší množství bodovek a LED pásky na nasvícení všeho, kam se s nimi dostanete.