V souvislostí s rekonstrukcí vyvstane pokaždé hodně otázek, na něž si potřebujete odpovědět dřív, než se pustíte do bourání. Je to zaprvé legislativa – je nutné stavební povolení, či nikoliv. Další otázky vyvstanou při renovaci podlahy, stěn, při vybavování koupelny. Na některé z těch nejčastějších se vám pokusíme odpovědět.
Co na to zákon?
Připravujete se jen na zbourání umakartového jádra a vybudování nové koupelny na místě stávající? Pak nepotřebujete stavební povolení, jen souhlas družstva, pokud bydlíte v družstevním bytě. Naopak je stavební povolení nutné v případě, že chcete koupelnu rozšířit a zasáhnout do nosných zdí, nebo bourat některou příčku. Rozhodně není možné bez promyšlení zbourat nebo narušit každou stěnu v bytě, je dobré to konzultovat se statikem.
Jaké materiály použít na stavbu?
Asi nejrozšířenějším řešením je stavba zdí z tvárnic typu Ytong, Rigips nebo Knauf, které se nespojují maltou, ale speciálním vodou ředitelným lepidlem. Takovou stavbu zvládnete i sami, jestli jste jen trochu manuálně zruční. Jestliže chcete na stavbu příček použít sádrokarton, je vhodný pouze zelený, ten je voděodolný.
Jakou podlahu do koupelny?
Pokud jde o podlahu, máme několik celkem snadných variant: můžete si nechat vylít podlahu betonem a na nášlapnou vrstvu použít dlažbu, linoleum či PVC, případně použijte kamenný koberec do interiéru. Lité podlahy jsou vhodné i pro případ, že použijete v koupelně podlahové topení.
Čím topit v koupelně?
V koupelnách se nejčastěji používají infrazářiče pro jejich schopnost rychle prostor vyhřát. Další variantou jsou otopné žebříky, ty ale musí být napojeny do řádu spolu s radiátory, takže do panelákových bytů se příliš nehodí. Oblíbeným způsobem vyhřívání koupelen je podlahové topení, které jsme již zmínili.
Je dobré pustit se do rekonstrukce svépomocí?
Jestliže jste šikovní řemeslníci, asi si hodně práce na nové koupelně dokážete udělat sami. Při stavbě ale budou nutné různé činnosti: stavba, instalace vodovodního řádu a podpadu, elektroinstalace, pokládka dlažby a obkladů. Zvažte, které práce zvládnete, nebo jestli nebude lepší přece jen odborníky přizvat.