Naše balkony jsou v plném květu, svítí pestrobarevnými záplavami mnoha známých i netradičních balkonových květin. Pečujete ale o ně správně?
V následujících řádcích se budeme věnovat některým chybám, jichž se majitelé balkonů a teras dopouští při pěstování venkovních rostlin.
Výběr zeminy
Hodně pěstitelů se snaží ušetřit na zemině a pořizuje si hlínu na zahrádce nebo někde venku. Jestli chcete prospívající a bohatě kvetoucí rostliny, pořiďte jim speciální substrát pro balkonové květiny. Ten můžete ještě obohatit hnojivem, nejlépe pomalu rozpustným, který uvolňuje živiny do půdy postupně.
Jak si poradit se zaléváním
Zalít květiny uprostřed parného dne se nejen míjí účinkem, ale studená voda může květinám způsobit šok. Proto byste se měli naučit zalévat buď brzy ráno, nebo večer, když už slunce nesálá. Balkonovým rostlinám velmi prospívají samozavlažovací nádoby, tedy takové, které mají dvojité dno a mezi nimi zásobu vody pro květiny.
Zanedbané květiny nevypadají pěkně
O balkónovky se nemusíte starat každý den, ale pravidelnou péči jim dopřát musíte. Začíná to už tím, že mají dost prostoru pro růst, nejméně na šířku dlaně mezi sebou. Tak si zajistíte silné rostliny se stále novými výhony a bohatstvím květů na nich.
Ve chvíli, kdy odkvétají, je nutné uschlé květy odstranit, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semen. Navíc opravdu nevypadají vzhledně.
Zazimovat nebo ne?
U zazimování balkonových květin se dělá nejvíc chyb. Především není vůbec dobré je přenášet do vytopených místností, mělo by jim stačit 7 – 15° C. Ideální je sklep nebo chladná komora, s těmi se ale v panelových domech rozhodně nesetkáme.
Problém je i s rostlinou, která už namrzla. Takovou nemá smysl uchovávat. Celkově je dobré zvážit, jestli je potřeba se zazimováním květin zabývat nebo si na jaře pořídit nové. Výběr je veliký a ceny zanedbatelné.