To, že máte doma plíseň, zjistíte často jen podle typického pachu zatuchliny, může se totiž vytvořit i v místech, které nejsou ihned vidět. Teprve po důkladném pátrání objevíte na zdi nebo na nábytku tmavé skvrny.
Jestliže ve své domácnosti plíseň objevíte, je nutné co nejrychleji podniknout kroky k její likvidaci. Její spóry poletují ve vzduchu a jsou velmi toxické, mohou vám způsobit ošklivé zdravotní komplikace.
Za plíseň může vlhkost
Vysoká vlhkost vzduchu je nejčastější příčinou vzniku plísně v bytě či domě. Ta se zvyšuje některými činnostmi, například sušením prádla v bytě, nedostatečným odtahem páry v koupelně nebo kuchyni. Optimální vzdušná vlhkost by se měla pohybovat na hodnotách okolo 50 – 60 %. Účinně snižovat ji dokážeme správným větráním, jinak se páry sráží na chladných stěnách a zdi vlhnou. Vzniku plísní pomáhá zabránit i udržování pokojové teploty aspoň na 20° C, v chladných vlhkých místnostech vzniká rychleji.
Co může zvýšit vlhkost v domě
Už jen dýchání může vlhkost vzduchu v bytě zvýšit. Také pěstování a hlavně rosení pokojových květin. Některé domy ale jsou vlhké z mnohem závažnějších důvodů. Jsou to hlavně podmáčené základy a vzlínání vody po zdech, špatně provedená hydroizolace nebo osazení oken. Příčinou může být prasklé vodovodní potrubí, u novostaveb případně zbytková vlhkost způsobená špatnými technickými postupy či nedodržením časových odstupů mezi jednotlivými pracemi.
Jak si poradit s plísní
Odstranit plíseň beze zbytku dokážete jen v případě, že odstraníte příčinu. Následně přistoupíme k sanaci stěn nebo nábytku, podle toho, kde ji objevíme. Na odstranění plísně použijeme některý z fungicidních přípravků. Naneste ho na skvrnu, a to od okrajů ke středu, aby se spóry nerozlétly, a také cca 15 cm okolo tmavých fleků, plíseň může být rozrostlá už i pod povrchem, zatím bez viditelných stop.
V případě zdí postřik necháme nejméně jeden den působit, poté stěnu navlhčíme v místech plísně a špachtlí ji odstraníme. Nikdy ji neškrábeme suché zdi – spóry by se rozlétly do vzduchu. Nakonec se obnoví omítka a malba. Je vhodné použít i protiplísňovou penetraci.
- Injektáž zdiva - Když příčina vzniku plísní je nekvalitní hydroizolace, pak právě správně provedenou injektáží je možné chybějící izolaci dodat.