Mnoho lidí považuje linoleum za umělý materiál. Jen málo kdo ví, že linoleum se ve skutečnosti vyrábí z přírodních surovin, jako jsou lněný olej, pryskyřice, dřevitá či korková moučka, vápenec a pigmenty.
Posvíceno na linoleum
K jeho kladům patří dlouhá životnost, dobrá odolnost vůči opotřebení, a jednoduchá údržba. Zapomenout nesmíme ani na fakt, že svou vlastností nealergického materiálu je vhodný do domácnosti, kde žijí alergici. To se o kobercích říci nedá! Bohatý výběr barev a vzorů nikterak nesvazuje a vybere si skutečně každý.
Výhody a nevýhody
Mezi nevýhody patří nutnost častého voskování hlavně ve vytížených prostorách. Je citlivé na vlhkost, z tohoto důvodu se nedoporučuje do místností, jako je koupelna. U linolea je nutné brát větší zřetel na podklad. Ten musí být ošetřen tak, aby bylo linoleum pořádně přilepené na plochu a nemělo tendenci dále pracovat – což je u přírodních výrobků běžné.
Korkové linoleum
Kladem je například u korkového linolea výtečná pružnost a měkkost. Ale nese sebou i nevýhodu. Tím je povrch, který se rychle prošlape a pak nedrží celistvý tvar. Do více zatěžovaných prostor je vhodnější linoleum z dřevité moučky, která je mnohem odolnější a pevnější.
Šetří životní prostředí
Mezi velkou výhodou patří i využití ryze přírodních materiálů. Nemá negativní dopad na životní prostředí. Pestrá nabídka přináší široké spektrum jak barev, tak odstínů a hodí se téměř do všech interiérů. Při správném užívání je jeho životnost vysoká a sloužit vydrží až 50 let! Disponuje vysokou odolností vůči mechanickému poškození a prošlápnutí. Téměř nulová šance pro bakterie, v linoleu se netvoří. Příjemné je i na dotek a potěší teplost povrchu. Dobrou zprávou může být i jeho cenová dostupnost. Linoleum není finančně náročné, a proto je lehce dostupné pro většinu lidí.