Bonsaj je japonský výraz, používaný po celém světě. Bon – mělká miska, sai – rostlina. V Číně se také nazývá punsaj nebo penjing. Přesněji řečeno je to staré umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách. Bonsaj je možné udělat z většiny typů stromů a keřů. Při výběru se zvažují tyto vlastnosti: zajímavý kmen a správné rozmístění větví, zajímavá barva kůry, hustá a jemně utvářená koruna s drobnými listy, květy, plody.
Pro začátečníky je však mnohem lepší koupit si již hotovou bonsaj. Výhodou tohoto rozhodnutí je, že nebudete mít práci s tvarováním a upravováním. Rovněž nemusíte zdlouhavě čekat na výsledek. Drobnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, ale ta nebývá závratná. Dobrou zprávou je, že si můžete vybrat z široké řady různých druhů. My si dnes probereme způsoby, jak je možné bonsaj vypěstovat.
Pěstování ze semene
Bývá nenákladné, ale zato časově velmi náročné. Některá semena klíčí klidně až dva roky a klíčovost bývá navíc ještě i nízká. Mezi hlavní nedostatky této metody patří to, že dlouho trvá, než má stonek vhodné vlastnosti k vytvoření bonsaje. Navíc stromek nemusí být totožný s rodičovským stromem.
Pěstování z řízku
Jde o levný a jednoduchý způsob, jak začít s pěstováním. Stromky jsou podobné rodičovskému a dokážou zakořenit již během 6 týdnů. Za dalších 6 měsíců dorostou do velikosti tříletého stromku, který byl pěstován ze semene. Nevýhodou mohou být některé druhy borovice, které velmi obtížně zakořeňují.
Roubování a hřížení
Představujeme vám další dva způsoby rozmnožování, které rovněž přinášejí výsledky mnohem rychleji než pěstování ze semene. Mimo jiné dokonale zachovají vlastnosti rodičovské rostliny. Nevýhodou zůstává, že vyžadují vysokou úroveň znalostí a dovedností, a proto jsou tyto dva způsoby nevhodné, pro začínající pěstitelé bonsají.