Bobkový list můžete znát také pod názvem vavřín vznešený a je neodmyslitelnou součástí naší kuchyně. Dochucuje rajskou, ale i jiné omáčky či polévky. Kolem středozemního moře roste zcela planě dokonce v příkopech u cesty a mnohdy se dorůstá obrovských rozměrů. Výjimkou není velikost keře nebo stromku. V České republice se vavřín pěstuje buď ve sklenících, nebo designových nádobách. Ty pak mnohdy zdobí haly divadel, hotelů, restaurací. Na první dojem se může zdát, že pěstovat vavřín v našich podmínkách na zahrádkách není zrovna nejlepší nápad. Ve skutečnosti jeho pěstování není zase tak náročné a je možné ho vypěstovat ze semen dokonce během celého roku. Jen nepočítejte s tím, že bude dosahovat grandiózních rozměrů, jako je tomu ve Středomoří.
Pěstování bobkového listu
- Vavřín není mrazuvzdorný, proto se hodí spíš pro pěstování v nádobách, které na zimu ukryjeme – zazimujeme. Venku vydrží do třech zmrzlých, kdy venkovní teploty neklesnou pod 15 stupňů.
- Vypěstovat jej ze semen vyžaduje trpělivost. Potřebuje mít několik měsíců trvalou teplotu 21 stupňů. Jednodušší cesta je zakoupení sazenic. Semena saďte 3cm hluboko do půdy a umístěte na slunném místě s teplotou pohybující se kolem 21 – 28 stupňů. Klíčení semen trvá přibližně 1,5 měsíce. Vyhněte se průvanu a v letním období může být na terase, balkóně, parapetu.
- Neméně důležitá je i skladba zeminy: drnovka, prohnojená zemina, listovka a písek. Substrát si vytvořte správným smícháním. U pěstování v interiéru není důležitá vydatná zálivka, jako u pěstování venku. V zimě zálivku omezíme na nezbytné minimum. Pouze v době sucha a veder zalévejte denně. Vavřín má rád vlhkost, proto jej občas postříkejte rozprašovačem.
- Přihnojujeme pravidelně od března do srpna, co dva týdny. Keřík nezapomínáme pravidelně zastřihávat a tvarovat. Nejenže získá pěkný tvar, ale více se zahustí. Přesazování je vhodné jednou za několik let ideálně na jaře.