Aby nám sedací souprava sloužila, co nejdéle a byla stále hezká, je nutné o ní dobře a pravidelně pečovat. Jestli máme sedačku koženou či čalouněnou, každá si zaslouží péči, která je vždy individuální. Dnes se společně podíváme, jak pečovat o sedací soupravu ať už je čalouněná či kožená.
Umístění čalouněného nábytku
Čalouněný sedací nábytek tvoří výbavu skoro každé domácností. Jde o nejvíce zatěžovaný materiál, který podléhá různému znečištění. Nejen samotné čištění, ale i prevence hraje roli v jeho životnosti. Nábytek by měl být umístěn tak, aby trpěl co nejméně. Neměl by být umístěn v bezprostřední blízkosti radiátorů, kdy trpí jednak povrchový materiál, ale i polyuretanové výplně včetně dřevěné kostry nábytku. Příliš blízko radiátoru se zvyšuje cirkulace vzduchu a tím i prašnost. Těsně pod oknem zase působí sluneční paprsky, kde dochází k předčasnému vyblednutí barev.
Čištění čalouněného nábytku
Povrch čalouněného nábytku udržujeme pravidelným luxováním a případné nečistoty čistíme s pomocí vhodných přípravků. Při čištění dávejte pozor, aby nedocházelo k promáčení tkaniny. Jestliže dojde k polití takového nábytku, hned tekutinu nasajte prostřednictvím čistého hadru či papírových utěrek. Snímatelné potahy, je možné prát v automatické pračce na doporučený stupeň. U některých typů sedacích souprav je možné časem koupit jen nový potah. Je to mnohem menší investice, než kupovat novou sedačku.
Péče o kožený nábytek
Kožené sedací soupravy i taburety, potřebují občasnou impregnaci speciálními přípravky. Ty pomohou zvýšit poddajnost i hebkost kůže. I zde platí stejné pravidlo, jako u čalouněného nábytku. Minimální vzdálenost od radiátoru by měla činit 40cm. Od větších nečistot čistíme kožený nábytek vlhkým hadrem a nezapomínáme pravidelně krémovat či olejovat. Kůže má tendence s postupem času vysychat a mohla by praskat. Krémy k tomuto určené nebo spreje seženete běžně v drogérii. S pravidelnou péčí a ošetřováním vydrží kožená sedací souprava až 20 let.