Kdo se stěhuje v rámci města, kde doposud žil, má to jednoduché, protože o vybrané lokalitě pravděpodobně hodně ví. Tuší, co je v blízkosti, jací budou sousedé, jestli je v oblasti znečištěné ovzduší apod. Co když se ale chcete přestěhovat někam úplně do neznáma?
Právě pro takové průzkumy neznámých oblastí se skvěle hodí GeoPas.cz. GeoPas je vlastně něco jako rozšířený katastr nemovitostí. Jde o webovou aplikaci, která spojuje data z katastru nemovitostí se spoustou dalších dat z veřejně dostupných zdrojů.
Informace v katastru nemovitostí jsou omezené
Katastr obsahuje řadu důležitých informací, které potřebujeme při žádosti o stavební povolení, prodeji/nákupu nemovitosti, ověření vlastnictví či výpočtu daně z nemovitých věcí. Jeho základním prvkem jsou katastrální území, v těch naleznete parcely s přidělenými parcelními čísly. O parcelách se pak dozvíte jejich výměru, list vlastnictví, druh pozemku, způsob využití a ochrany. Najdete i informace o budovách zde postavených. Ve skutečnosti byste ale mohli zjistit ještě mnohem více.
Proklepněte si danou parcelu pěkně podrobně
Přes nahlížení do katastru jste si zjistili číslo parcely? Výborně, tak teď zamiřte na GeoPas.cz a vyhledejte si ji tam (pokud číslo nemáte, parcelu dohledáte i přímo na mapě ČR). Zjistíte, jestli se ve vzdálenosti 250 m nachází bankomaty, školy, školky, pošty, jak daleko je vzdálen vodní tok, zda byste v okolí našli nebezpečné lokality či chráněné zóny. Zjistíte výskyt nebezpečných prvků ve vzduchu, jaký je radonový index či typ půdy.
Všechny tyto údaje přitom GeoPas.cz bere z veřejně přístupných zdrojů dat, bližší informace o tom, odkud pochází, dohledáte přímo na jejich webu. Mají zveřejněné i zajímavé statistiky. Věděli jste, že nejmenší katastrální území má Okrouhlík u Českého Krumlova?