S pneumatickým nářadím se obecně velmi dobře pracuje. Tedy, pokud zvolíte správný model, správné provedení. Razíme názor, že vždy je lepší poohlédnout se po profesionálních verzích tohoto typu nářadí. Samozřejmě si o něco připlatíte, ale odměna za snadno vykonanou práci to vždy převáží. Jak profesionální nářadí na stlačený vzduch v záplavě veškerých nabídek poznat? Jaké budou všechny výhody takové koupě? A co vlastně trh v současnosti nabízí?
Pneumatické nářadí má velkou řadu uplatnění pro kutily, profíky i rozlehlé průmyslové provozy se stovkami zaměstnanců. Samozřejmým předpokladem pro jeho používání je vlastnění vzduchového kompresoru s odpovídajícím výkonem. Ať už si pneumatické nářadí vybíráte do pneuservisu nebo třeba do karosárny, vždy je důležité porovnat, kolik litrů vzduchu dokáže váš kompresor za minutu vyrobit a jaký je součet spotřeby stlačeného vzduchu veškerého pneumatického nářadí, které k němu připojíte. Vychází vám tato rovnice správně? Bude mít váš vzduchový kompresor alespoň nějakou rezervu pro případné tlakové ztráty, jež mohou způsobit například sušičky vzduchu nebo filtry? Jestli i nyní vychází všechno pozitivně, není nač čekat a můžeme se přesunout k hledání profesionálního pneumatického nářadí na současném trhu a zároveň k jeho výhodám.
Jak profesionální pneu nářadí poznat?
Problém je, že většina pneumatického nářadí vypadá poměrně totožně. Pneumatický příklepový utahovák nebo stopková bruska – co na designu pořád vymýšlet? A platí to i pro další nářadí. Na správnou ergonomii zkrátka výrobci už dávno přišli, mnohem důležitější je poznat, co se skrývá za ní, co je uvnitř nářadí a z jakých materiálů. Dostupné pneumatické nářadí totiž mívá hned několik úskalí – hůře ošetřené vnitřní třecí plochy, takže pak zjistíte, že se nářadí v ruce při práci nepříjemně zahřívá a zároveň je dobré pamatovat na neblahý účinek vysokých teplot na životnost jednotlivých dílů. Levné nářadí mívá v porovnání s profesionálními verzemi často také vyšší spotřebu stlačeného vzduchu, protože vnitřnosti nedisponují nijak sofistikovanými konstrukčním řešeními. Na porovnání spotřeby vzduchu se určitě zaměřte. Obyčejné verze nářadí jsou často také o něco hlučnější a majitele může při práci neblaze překvapit i rozsah utahovacích momentů, schopností střihat nebo vyvíjet vysoké otáčky. Špičkové parametry a zároveň střídmá spotřeba stlačeného vzduchu většinou poukazují na kvalitního výrobce. Neváhejte si také zjistit dostupnost náhradních dílů či servisní síť dané značky. Laciné pneumatické nářadí je totiž často obyčejnou čínskou produkcí s těžko dostupným servisem. Bývá prodáváno převážně v nespecializovaných prodejnách. Naopak u specialistů přes stlačený vzduch a kompresory budete mít vždy jistotu.
Co dnešní trh nabízí?
Utahováky a šroubováky
Autoservisy, pneuservisy, ale i jiné dílny, například zámečnické nebo nástrojařské, používají pro utahování a povolování příklepové a ráčnové utahováky, případně pneumatické šroubováky. Utahováky přijdou vhod i každému, kdo se často potýká se zarezlými nebo těžko rozebíratelnými závitovými spoji. Výhodou tohoto nářadí je, že dokáže vyvinout velkou sílu a dobře se s ním manipuluje. Na výběr jsou utahováky pro malé šroubky s upínacím čtyřhranem 3/8″, které se hodí pro šrouby velikosti 13 mm, až po „borce“, kteří si poradí se šrouby velikosti 50 mm a vyvinou moment až 4 065 Nm. Velkou výhodou je možnost přikoupení řady nástavců a sad nových oříšků. To šroubováky nejsou určeny pro takto „drsnou“ práci, ale šikovnějšího pomocníka na rychlé utahování a povolování malých šroubků najdete těžko. Nejlépe se hodí pro drobné montáže a proto mají jen těžko zastupitelné místo na většině montážních linek.
Pneumatické vrtačky
Snadná dostupnost vysokých otáček dává pneu nářadí vysoké předpoklady i pro vrtání. Otáčky lze běžně nastavit v rozsahu 1 800 až 2 200 otáček za minutu. Vrtačky na stlačený vzduch mají všechny dobře známe části, jako je rychloupínací sklíčidlo nebo sklíčidlo na dotažení kličkou a přepínání směru chodu. Zachován je tvar vrtačky. Přívod vzduchu prochází rukojetí. Pneumatické vrtačky se nejčastěji používají na linkách, ale hodí se i do dílny, především, když často vrtáte velké množství malých děr, které s jejich pomocí jde rychle od ruky.
Stopkové, úhlové a excentrické brusky
Broušení či leštění ploch je pro pneumatické nářadí hračka. Stopkové brusky používají malá brusná tělíska a hodí se k ošetření drobných ploch. Mají výhodu snadné regulace otáček a brusná tělíska jdou bleskově vyměnit (nejčastěji mají průměr stopky 3 a 6 mm).
Úhlové a excentrické brusky se hodí naopak na rozlehlejší plochy díky větším průměrům kotoučů. Používají se v kovovýrobě, průmyslu, autoopravárenství a zemědělství. U tohoto typu nářadí si však dejte pozor na správně ošetřený stlačený vzduch. Přívodní vzduch má být suchý a čistý, tj. zbavený vody a nečistot.
Pneumatické pilky a prostřihovače plechů
Karosáři, ale i všichni kutilové pracující s plechy, plastovými deskami, dřevem a dalšími druhy materiálů mohou vyzkoušet karosářské pilky, střihače plechů, nýtovací kleště či sponkovače a hřebíkovače. Pokud jste někdy stříhali plech manuálně, určitě víte, jak náročná práce to umí být. Pneumatické nůžky dokáží pohodlně stříhat materiál až do tloušťky 1,5 mm. Mají kvalitní břity z kalené oceli, nejsou příliš hlučné a mají výborné bezpečnostní pojistky. U pilek lze snadno vyměnit listy povolením stavěcích šroubů a podobně praktická řešení nabízejí i pneu nýtovače, které mohou nýty přidržovat vakuem a použité kusy nechávat odpadnout do nádobky.
Sekací a sbíjecí kladiva
Hodí se do řemeslných dílen, pro stavební a instalatérské činnosti. Stlačený vzduch jim dokáže poskytnout mnoho silných úderů za minutu, díky čemu se stávají velice efektivním nástrojem pro drsnou práci. Jako u ostatního pneumatického nářadí mají snadno vyměnitelná zakončení – v tomto případě sekáče z legované oceli. Vycházíme především ze značky Mighty Seven – M7. Jejich ucelenou nabídku rozhodně doporučujeme prozkoumat.