Není tomu tak dlouho, co se české domácnosti začínaly připojovat k internetu. Dnes už rozhodně nestačí připojení pouze mít, záleží také na jeho kvalitě, respektive rychlosti. Zažili jsme si to v době covidové a nyní už nepochybujeme, že připlatit si za rychlejší internet se doopravdy vyplatí.
Člověk, který doma internet používal spíš jen k surfování a projíždění sociálních sítí, dříve vysokou rychlost internetu nepotřeboval. Ta se hodí hlavně na hraní počítačových her nebo stahování velkých souborů. S covidem se však vše změnilo.
Videhovory znamenají velké datové přenosy
Studovat a řešit pracovní záležitosti jsme začali z domu. Obvykle prostřednictvím videohovorů, jež jsou na datový přenos dost náročné. Berou hodně dat a vyžadují rychlé internetové připojení. S pomalým internetem si moc nezavoláte, hovor se bude odpojovat, případně druhou stranu uvidíte rozmazaně.
Více zařízení vyžaduje vyšší rychlost
Podobné problémy se v mnohých domácnostech objevily, když se připojilo víc uživatelů naráz. Děti ke školní výuce, rodiče k pracovnímu hovoru. Čím více uživatelů, tím vyšší DSL rychlost je zapotřebí. Dnes je naprosto běžné, že má každý připojená dvě či tři zařízení (počítač, mobil, někdy i tablet apod.). Taková zátěž si vyžaduje lepší připojení.
Jaká rychlost je vlastně normální?
Pomocí měření rychlosti internetu si snadno ověříte, jakou rychlost internetu máte doma. Je to dostatečné číslo, nebo ne? Dnes se za poměrně běžné považují rychlosti vyšší než 100 Mb/s. Pro čtyřčlennou domácnost, kde internet aktivně využívají všichni členové, je to rozhodně nutnost. Samozřejmě vyšší rychlost znamená také vyšší cenu, avšak stabilní internetové připojení je dnes v podstatě základem pro pohodlný život. Neváhejte si za něj připlatit a neváhejte si srovnat nabídky různých společností.