ČNB zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Jaká je situace v novém roce?


Česká národní banka zpřísnila pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů, která vstoupila v platnost v říjnu loňského roku. Pokud tedy plánujete investovat do vlastního bydlení, měli byste vědět, že banka vám neposkytne více než devítinásobek ročního čistého příjmu. Podmínek je však mnohem více, a tak vám je představíme v následujících řádcích.

V letošním roce dojde ke zdražování, přičemž úrokové sazby pomalu rostou, a proto je nejvyšší čas na sjednání hypotéky. Jakmile požádáte některou z bank o financování bydlení, tak ta začne posuzovat, zda jste bonitní klient či nikoliv. Slyšeli jste někdy o ukazatelích DTI a DSTI? Právě uvedené zkratky rozhodnou, zda vám bude hypotéka schválena, či nikoliv.

Co je to DTI a DSTI?

První zkratka DTI určuje, že všechny vaše úvěry (nejen hypotéka, ale i spotřební úvěry, kreditní karty, kontokorent) nesmí přesahovat hranici devítinásobku vašeho čistého ročního příjmu. Jestliže tedy už máte nějakou půjčku, o to se vám sníží částka, kterou vám je schopna banka v rámci hypotéky nabídnout.

Zároveň byste měli splnit podmínku DSTI, která vyžaduje, že poměr všech splátek k vašemu čistému příjmu nesmí být vyšší než 45 %. Banka při posuzování zohledňuje oba ukazatele současně. Pokud nejsou splněna obě pravidla, půjčka na bydlení vám nebude schválena.

Česká národní banka také neumožňuje 100% hypotéky, a tak musíte mít připraveny vlastní úspory, a to ideálně 20 %. V případě, že nemovitost stojí 3 000 000 korun, měli byste mít vlastní zdroje ve výši 600 000 korun.

ČNB umožňuje i výjimky

Zvolte nejjednodušší a nejkomfortnější cestu. Vaší pravou rukou by se měl stát kvalifikovaný finanční poradce, jenž je schopen vám poradit tak, aby byla nakonec žádost o hypotéku schválena. Samozřejmě je nezbytné, abyste neměli záznam v registru dlužníků. Jestliže chcete zvýšit svou šanci, aby vám byla hypotéka schválena, je dobré žádat o ni ve dvou, tedy ještě s partnerem (partnerkou), nebo si domluvit ručitele.

Na internetu je hypoteční kalkulačka, kde si můžete snadno spočítat, kolik měsíčně budete platit. Stačí zadat výši úvěru, dobu splácení a platnost úrokové sazby.