Vlastníte dům a trápí vás mokré zdivo, fleky a nevzhledné mapy na stěnách a stropech? Pak máte problém s vlhkostí v interiéru. Tento problém se netýká jen starších domů. Čím dál častěji se s ním lze setkat v panelových domech nebo dokonce novostavbách, kde zřejmě došlo k pochybení při projektování či realizaci domu. Ať už se jedná o jakoukoliv budovu, pokud se vás tento problém týká, je načase začít jej řešit.
Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku vlhkého zdiva?
Vlhké zdivo by vás nemělo trápit jen kvůli vzhledu, estetice, ale také kvůli samotnému zdraví. Proč? Nevzhledné mapy totiž vedou ke vzniku plísní, které mají neblahý vliv na klima v interiéru a naše zdraví. Mohou zhoršovat některé zdravotní problémy a jiné dokonce i nastartovat. Nejvíce jsou plísněmi ohroženi děti, starší lidé, alergici či lidé se špatným imunitním systémem.
Příčin, které stojí za vznikem vlhkosti, může být celá řada. Zde uvedeme ty nejčastější:
- vzlínající vlhkost z podloží nebo přiléhající zeminy,
- nekvalitně provedené zateplení fasády,
- havárie (např. prasklé potrubí, vytečení pračky, myčky atd.),
- nedostatečné větrání v místnostech,
- nedostatečné vytápění v interiéru,
- špatná hydroizolace,
- netěsnící okna,
- povodně a mnoho dalšího.
Pořiďte si na pomoc vysoušeč vzduchu
Pokud se nejedná o velký problém s vlhkostí, mohou pomoci vysoušeče vzduchu. Ty dokážou v interiéru udržet optimální hodnotu vlhkosti a zamezit kondenzaci par, které vedou ke vzniku plísní. Na trhu je vysoušečů celá řada. Je jen na vás, po kterém sáhnete.
Některé druhy vysoušečů:
- kondenzační odvlhčovače,
- adsorpční odvlhčovače,
- horkovzdušné vysoušeče,
- infrapanely/topné panely,
Všechny zmíněné vysoušeče jsou v některých věcech odlišné, avšak jedno mají společné. Slouží k vysoušení a snížení vysoké vlhkosti vzduchu.
Jak vysušit vlhké zdivo?
Máte-li vlhkost v domě dlouhodobě, samotný odvlhčovač vás nezachrání. Tento problém je zapotřebí řešit stavebním zásahem – konkrétně celkovou hydroizolací stěn, která vytvoří ve stěnách nepropustnou bariéru a zabrání tak vzniku vlhkého zdiva a tvorbě plísní.
Existuje několik možností, jak hydroizolaci provést:
- podřezání zdiva,
- podsekání zdiva,
- zaražení nerezových plechů,
Podřezání zdiva
U podřezání zdiva se nejprve odstraní vlhká omítka a zdivo, a to až na vápenatou maltu. Podklad se pak následně zarovná a poté se vytvoří mezera, do které se vloží izolační fólie. Dále se natloukají pevnostní klíny, které zabraňují sesedání stěny. Na konec se vzniklé mezery vyplní cementovou směsí.
Podsekání zdiva
Podsekání zdiva se provádí zejména u kamenného nebo smíšeného zdiva a provádí se to tak, že se zdivo po malých úsecích postupně vybourává. Poté se podklad následně vyrovná a vloží se izolace. V závěru se opět zeď dozdí stejně jako u podřezání zdiva.
Zaražení / izolace pomocí nerezových plechů
Kromě podřezání a podsekání zdiva se nabízí také možnost izolace pomocí nerezových plechů. Tato izolace se udělá tak, že se vlnité plechy k tomu určené doslova zarazí do maltové spáry. Zaražení se provádí speciálním přístrojem a díky tomu se nemusí zdivo podsekávat ani podřezávat.
Sanace vlhkého zdiva
Poslední zmíněnou možností je sanace neboli okamžité odstranění poškozených vlhkých míst. Oprava zdiva touto metodou přispívá k prodloužení životnosti domu a zlepšení izolačních vlastností zdiva. Sanace disponuje větším množstvím pórů, než mají klasické omítky, takže rychleji propouští vodní páry a rychleji vysychá. Díky tomu se zamezí i v další tvorbě plísní a bakterií.
Přestaňte vytvářet v interiéru vlhkost
Abyste se nadměrné vlhkosti v interiéru zbavili, nepomáhejte jí. V mnoha případech za vlhkost může člověk sám, např. sprchováním, sušením prádla na věšáku v interiéru, vařením, nedostatečným větráním atd. Zkuste proto minimalizovat tvorbě vlhkosti těmito činnostmi. Při vaření využívejte digestoř, k sušení prádla sušičku nebo sušení venku na sluníčku a hlavně pravidelně větrejte.