Kožené sedací soupravy mají nejen punc elegance a luxusu, ale oblíbené jsou i díky dlouhé životnosti. Mají však i svá specifika. Na co si dát pozor v případě, že jste se rozhodli pro jejich koupi?
Nemají v oblibě teplo, vlhko ani prach
Dopředu si důkladně promyslete umístění kožené sedací soupravy. Nemá v oblibě teplo – proto ji postavte dále od radiátoru, krbu nebo jiného přímého zdroje tepla. Doporučuje se dodržet vzdálenost minimálně 50 centimetrů. Předejděte i tomu, aby na sedačku působilo přímé sluneční záření. Kůže se tak nebude zbytečně vysoušet a praskat, čímž si udržíte luxusní vzhled sedačky.
Tomuto materiálu neprospívá ani vlhko – proto v období zvýšené vlhkosti pravidelně větrejte.
Snažte se i o to, aby se na kožené sedací soupravě dlouhodobě neusazoval prach. Ideální je, když ji alespoň jednou týdně vysajete a přetřete vlhkým bavlněným hadříkem.
Působí masivnějším dojmem
Kožené sedací soupravy ve srovnání s látkovými působí masivnějším dojmem. Kvůli tomu se více hodí do větších, prostornějších místností. V malých by mohly prostor zbytečně opticky zmenšovat.
Kožené sedací soupravy vypadají luxusně a stabilně, stejně jako sedačka Lamia od Phase. Zdroj: sedackyphase.cz
Žádné výrazné doplňky
Už samotné kožené sedací soupravy jsou luxusními kousky. V obýváku proto nepotřebujete žádné další výrazné doplňky. Stačí, když si na stěnu zavěsíte zajímavý obraz či fotografii nebo použijete závěsy v jemných barvách.
Kvalitu zaručí certifikát
Pokud si chcete dopřát skutečně kvalitní koženou sedací soupravu, prověřte si její kvalitu. Více vám o ní prozradí certifikace.
Každá sedačka vyrobená z pravé kůže musí mít certifikát, který potvrzuje původ kůže. Pravost kůže se dá sice odhadnout už podle její charakteristické vůně a struktury, ale ani tak výběr nepodceňujte a vždy se ptejte po osvědčení.
Nekvalitní údržba se nevyplácí
Kožené sedací soupravy sice nejsou náročné na údržbu, ale vyžadují si použití speciálních přípravků.
Pokud se na kožené sedačce objeví čerstvé skvrny – například rozlitý nápoj, odstraňte ho ihned pomocí navlhčeného hadříku či houbičky. Jemnými krouživými pohyby setřete špínu, a pak sedačku důkladně vysušte suchou utěrkou.
V případě, že na sedačce najdete zaschlé nečistoty, nikdy na jejich odstranění nepoužívejte běžně čistící prostředky. Chemické látky, které tyto prostředky obsahují, trvale kůži poškodí. Na odstranění skvrn vždy používejte přípravky určené na kožené sedací soupravy.
Dobrá rada – přípravek nejprve vyzkoušejte na méně viditelném místě. Pokud by náhodou nebyl vhodný, nepoškodíte si tak celou sedačku.
Samotné čištění nestačí
Čištění kožené sedací soupravy je jen polovina úspěchu. Chcete-li, aby vypadala dobře i po několika letech, nezapomeňte na impregnaci. Ochranná vrstva by se měla nanášet jednou až dvakrát do roka.
Foto: Bigstockphoto