Pokud jste se pustili do rozsáhlé rekonstrukce nebo rovnou do stavby nového domova pro vás a pro vaše nejbližší, čeká vás ohromná spousta složitých rozhodnutí. Jedním z nejobtížnějších bývá výběr nové podlahové krytiny. Nabídka na trhu je široká, vzory a barvy jsou lákavé, a nejste-li v této oblasti odborníky, možná trochu tápete. Proto bychom vám chtěli přiblížit klady a zápory vinylových podlah, které získávají v českých domácnostech stále větší oblibu.
Přednosti vinylu
Vinylové podlahové krytiny v sobě spojují to nejlepší z přírodních i syntetických podlah. Ačkoli cena by neměla být jediným kritériem při výběru, jistě vás potěší, že některé podlahy z vinylu patří mezi cenově nejdostupnější typy podlahovin. Vinyl výtečně odolává mechanickému poškození i vodě, bez obav jej tedy může položit i do vlhkých místností v domě. Je pružný a chůze po něm je příjemná. V porovnání s laminátem je vinyl pocitově teplejší, je proto vhodný i do dětského pokoje, kde si děti často hrají přímo na zemi. Navíc jej můžete instalovat i na podlahové topení. Vinylové podlahy jsou rozměrově stálé a potěší svou snadnou pokládkou. Při běžném používání oceníte jejich nenáročnou údržbu. Nemusíte je voskovat nebo olejovat, stačí pouze zamést a setřít vlhkým hadrem nebo mopem. Vinylové podlahy jsou kvalitním zvukovým izolantem, hodí se proto do bytových domů nebo do paneláků, kde snižují kročejový hluk. Nabízejí se v široké paletě různých vzorů, motivů a dekorů, ze kterých si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Oblíbené jsou imitace dřeva, dlažby, kamene nebo korku, můžete si ale pořídit i různobarevné vinylové dílce a ty následně zkombinovat dle vašeho přání. Vaše podlaha pak bude naprosto originální.
Druhy vinylových podlah
Vinylové podlahy se prodávají ve dvou základních formách. Můžete si je pořídit v rolích nebo v dílcích. Dle typu se pak liší i jejich použití a způsob jejich pokládky. Vinylové podlahy v rolích jsou určeny do větších prostor, pokládají se na volno nebo se upevňují celoplošným lepením pomocí speciálního podlahářského lepidla. Jsou ideální pro komerční objekty, kde jejich oblibu podporuje odolnost, nenáročná údržba a elegantní vzhled. Vinylové dílce se častěji pokládají do menších prostor. Mají různé rozměry a nabízejí se ve třech typech – celoplošně lepené, samolepící, volně-položitelné a zámkové, které se pokládají plovoucím způsobem.
Kam položit vinylové podlahy?
Jak už bylo řečeno v úvodu, jednou z předností podlahovin z vinylu je jejich univerzálnost. Své využití najdou ve všech místnostech v bytě nebo v rodinném domě, jsou ale oblíbené i v komerčních prostorech, ve školách, ve sportovních areálech nebo v nemocnicích. Pokud zvolíte ten pravý typ podlahy a vhodný dekor, kouzelně doplníte celkový pocit z interiéru. Vinylové podlahové krytiny jsou ideální do obývacích i dětských pokojů, sluší šatnám, chodbám i předsíním. Bez obav je můžete nainstalovat také do kuchyní nebo do koupelen, velmi dobře totiž odolávají vlhkosti. Budete-li vybírat plovoucí variantu, sledujte, zda má voděodolný zámkový spoj.
Jak na pokládku?
Montáž vinylové podlahy bez velkých obtíží zvládne i průměrně zručný domácí kutil. Stoprocentní výsledky ale samozřejmě zaručuje položení krytiny skutečnými odborníky, tedy podlahářskými specialisty. Pokud budete podlahu lepit, věnujte potřebnou pozornost výběru toho správného lepidla. Jestliže nemáte s touto činností zkušenosti, dobře prostudujte příslušné návody. Určení plochy, na kterou musíte lepidlo nanést a následně na ni dostatečně rychle a přesně podlahu položit, je zpravidla největším úskalím celé instalace. Zámkové dílce se pokládají oblíbeným plovoucím způsobem. Na podklad položíte parotěsnou fólii a přímo na ni pak skládáte jednotlivé díly.
U obou způsobů platí, že podklad by měl být rovný, hladký a čistý. Měli byste jej také zbavit všech kamínků, prachu a dalších mechanických nečistot. Čím lépe bude povrch před instalací připravený, tím kvalitnějšího a dlouhodoběji pěkného výsledku dosáhnete.
U vinylových rolí i dílců je důležité nepodcenit finální práce. Nutné je věnovat potřebnou pozornost dořezům u stěn a přechodům mezi jednotlivými místnostmi. Nezapomeňte také nainstalovat podlahové lišty, bez kterých není žádná podlaha kompletní.
Jak na údržbu vinylových podlah?
Běžná údržba a čištění vinylové podlahy vás bude těšit svou lehkostí. Podlahu, na které nejsou viditelné skvrny či usazená špína, vysajte nebo zameťte. Poté ji můžete setřít navlhčeným mopem nebo hadrem. Do vody dle svého uvážení můžete přidat čisticí prostředek, stačí jen ale opravdu malé množství, někteří prodejci doporučují pouze poloviční dávku oproti návodu výrobce vinylové podlahy. Nepoužívejte ale výrazně agresivní nebo abrazivní prostředky, mohly by narušit ochrannou PUR vrstvu a podlaha by se mohla postupně začít ničit. Výhodou je, že tuto ochranu můžete sami i zvýšit. Existují totiž šikovné prostředky na bázi polymeru, tedy tvrdého ochranného vosku, které se rozetřou po podlaze a vytvoří matný nebo lesklý ochranný film. Vinylová podlaha je pak odolnější, ještě snadněji se udržuje a zůstává déle krásná.