V bytě můžeme pěstovat mnoho druhů rostlin, ať už jsou to ty tradiční , co pěstovaly už naše babičky, nebo dnes stále oblíbenější exotické: orchideje, guzmánie, strelície a další. Napadlo vás ale, že byste mohli zkusit si vypěstovat některou z těch rostlin, co jsou exotické a navíc užitečné, například ananasovou šalvěj, vanilku nebo třeba japonský křen wasabi?
Šalvěj ananasová (Salvia rutilans)
Exotická šalvěj s vůní ananasu se hodí do čaje či sladkých pokrmů, působí proti depresím. Pochází z Mexika a Guatemaly a pěstuje se jako okrasná květina, její zářivě červené květy se objevují až do začátku zimy.
Má ráda světlé stanoviště a dostatečnou zálivku. V zimě ji můžete uložit do místnosti s teplotou kolem 8 – 10° C a zmírnit zálivku, pokud má dostatek světla, můžete ji nechat při pokojové teplotě.
Použít ji můžete do ovocných salátů , je výborná do džemů nebo želé, zvýrazní jejich chuť zvláště do ananasových nebo dýňových. Listy můžete na již zmíněný čaj nebo do potpourri.
Vanilka pravá (Vanilla planifolia)
Vanilka potřebuje úrodnou půdu a dostatek vody. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 25 – 27 °C, důležitá je také vlhkost vzduchu okolo 80%. Ideálním místem pro vanilku je vytápěný skleník, obývací pokoj a nebo vytápěná zimní zahrada. Abychom se mohli těšit na sklizeň, je potřeba ji uměle opylovat štětečkem.
Pěstování vanilky je sice náročné, ale její nádherné květy a sklizeň voňavých lusků nás za námahu odmění.
Wasabi – japonský křen (Wasabia japonica)
Popularita křenu wasabi u nás s japonským stylem stravování. Rostlinu vsaďte do většího květináče, vyplněného výživnou zeminou, a umístěte na polostinné stanoviště, chráněné před poledním sluncem. V zimě by teplota neměla přesáhnout 18° C, ale nepřestáváme se zálivkou. Právě nižší teploty podporují růst a zima je také hlavním obdobím sklizně křenu. Na tu první si ale musíme dva roky počkat.