Topná sezona je v našich zeměpisných podmínkách poměrně dlouhá. Naštěstí právě nyní je doba, kdy sice se zpožděním, ale přece jen, končí. A to je ten správný čas na údržbu – není totiž nic horšího, než dělat věci na poslední chvíli, v tomto konkrétním případě na podzim.
S některými činnostmi si určitě nevystačíte svépomoci a budete muset v určitých situacích povolat profesionála, tedy instalatéra nebo topenáře. Přece jen ve většině případů však něco zvládnete i sami. Tak například odvzdušnění topení.
Proč odvzdušnit topení
Nejprve bude dobré si odpovědět na otázku, proč je potřebné pravidelné odvzdušňování topení, klidně i v průběhu topné sezony. Je to jednoduché, voda v radiátorech se vypařuje a na její místo se tlačí vzduch. A právě toto médium není pro vyhřívání tak ideální, jako voda. Potom můžete topit a topit a stejně nedosáhnete takového efektu. Radiátory nebudou dostatečně prohřáté v celém svém objemu.
Jednoduchý postup
Postup při odvzdušňování topení je standardně jednoduchý, ovšem pouze v případech, kdy topná tělesa disponují odvzdušňovacím ventilem. Ten bývá zpravidla umístěn v jejich horní části.
Ještě před tím, než se pustíte do jeho povolení, umístěte pod radiátory ideálně nízkou mísu, do které se může stát, že odteče nějaká voda. Nyní si připravte klíč a opatrně ventilek povolte. Uslyšíte obvykle únik nežádoucího vzduchu. Jakmile vzduch přestane unikat, jsou radiátory odvzdušněny. Ventilek znovu zatáhněte.
V dalším kroku musíte doplnit vypařenou vodu do radiátorů. To lze provést v závislosti na typu topného systému, nejčastěji dolitím vody do zásobní cisterny, ze které voda postupně steče do radiátorů. Postupujte však opatrně a pomalu, aby vám voda z cisterny nepřetekla a nepoškodila zbytečně okolí.
Kontrola odvzdušňování topení by se měla provádět několikrát ročně, minimálně na konci nebo před začátkem topné sezony.