Jen málokterá okrasná zahrádka se obejde bez jehličnatých stromů. Právě jehličnaté stromy bývají velice často dominantou, která stojí za obdiv. Budujete-li okrasnou zahradu, možná právě řešíte otázku, jaké jehličnaté okrasné stromy zvolit. Je jich celá řada, rozhodně tak je z čeho vybírat!
Borovice nebo smrk
Pokud byste nechtěli vymýšlet nic speciálního a zůstat u klasiky, můžete zvolit obyčejné lesní stromy – borovici nebo smrk. V obou případech je zapotřebí počítat s tím, že vyrostou značně vysoké. Určitě se nebudou hodit na prostředek zahrady, ale spíše na její kraj. Klasické borovice a smrky se hodí do větších okrasných zahrad. Poskytnou také dostatek stínu, možná až moc. Naproti tomu však nevyžadují téměř žádnou péči.
Okrasné jedličky
Dalším tipem jsou potom okrasné jedličky. Jedná se již o elegantnější strom, který nedorůstá zpravidla až tak velkých výšek. Jedličky působí v okrasné zahradě vyváženým a příjemným dojmem. Říká se, že zahradu zkrášlují a dodávají jí ten pravý šmrnc.
Plazivé nebo zakrslé jehličnany
Velice často se v okrasných zahradách můžeme setkávat s plazivým typem smrků. Jejich výhodou je, že nevrhají stín, protože nevyrostou do velké výšky, zároveň nevhodně nezakrývají ostatní krásy okrasné zahrady.
Plazivé jehličnany však vyžadují větší údržbu. Je důležité myslet na pravidelné zastřihávání, případně zařezávání.
Cypřiš v mnoha podobách
Také nejrůznější druhy cypřišů nachází v okrasných zahradách své nezastupitelné místo. Jedná se o keřovitou až stromovitou trvalku, která vyžaduje rovněž trochu údržby. Je vhodné pravidelně odstraňovat odumřelé a opadané jehličí a tím stromek omlazovat a odvzdušňovat.
Ve zvláště suchých letních obdobích, které naše zeměpisné podmínky často postihují, je vhodné myslet i na jehličnaté stromy v okrasných zahradách. Dopřejte jim dostatek vody zálivkou, aby nedošlo k jejich prosychání, na které jsou některé druhy obzvláště háklivé.